Anneler Günü, annelerin emeklerinin takdir edilip hatırlanması için bir vesile

HomeSağlık

Anneler Günü, annelerin emeklerinin takdir edilip hatırlanması için bir vesile

14 Mayıs Anneler Günü’ne sayılı günler kaldı.

Hazal Filiz Küçükköse ‘Üvey Anne’ oldu
Deprem bölgesindeki çocuk ve aile merkezlerinin sayısı 3’e ulaştı !
Melis İşiten “Annelik Ömürlük Öğrenme Hali”

14 Mayıs Anneler Günü’ne sayılı günler kaldı. Memnun annelerin keyifli çocuklar yetiştirdiğini hatırlatan Anadolu Sıhhat Merkezi’nden Uzman Psikolog Selin Karabulut Hızlan, “Annelerinize gönlünüzden ne geliyorsa onu alın, kâfi ki onu manalı kıldıran bir armağan olsun. Anneler Günü, annelerin emeklerinin takdir edilip hatırlanması için bir vesile” açıklamasında bulundu. 

Kadının rollerinden en kıymetli olanın anne olmak olduğu düşünülse de bayan olmanın, birey olmanın ve çalışan bayan olmanın annelikten daha az pahalı olmadığını vurgulayan Anadolu Sıhhat Merkezi’nden Uzman Psikolog Selin Karabulut Hızlan, “Anne ve babalar çocuklarına her vakit rol model olur ve hasebiyle çocuklara güzel bir örnek olmaları gerekir” dedi.

Çocuklarınızla sistemli vakit geçirin

Çocukların nasıl olduğunun her gün sorulması ve onunla her gün nizamlı vakit geçirilmesi gerektiğini anlatan Uzman Psikolog Selin Karabulut Hızlan, “Günlük yaşantımızda sıkıntılar çıkabilir ve her şey istediğimiz üzere gitmeyebilir. Çocuklara problemlerle başa çıkma ve sorunların üstesinden gelebilme anlatılmalı. Çocukları şartsız, karşılık beklemeden ve yanılgılarına karşın sevilmeli. Sevgi kesinlikle muhakkak edilmeli” biçiminde konuştu. Çocuğun ödevlerinin ve derslerinin takip edilmesi gerektiğini söyleyen Selin Karabulut Hızlan, “Anlayamıyor, hususlara artık yetişemiyor olsanız bile denetim edin. Gerekirse yanında oturun eşlik edin. Okulla irtibatınızı kesmeyin. Çocuklarınıza hayır demeyi bilin” açıklamasında bulundu.

Hediye anneye özel olmalı

Anneler Günü’nün, beşere, anne emeğine verilen bedel, sevgi ve saygıyı hatırlatmasına vesile olan özel ve hoş bir gün olduğunu hatırlatan Uzman Psikolog Selin Karabulut Hızlan, “İçinizden gelen, yalnızca ona özel olan bir armağan, bir çiçek, yazılmış iki satır, küçük bir not, onun için hazırlanmış bir sofra bugünü rutinden farklı, özel geçirmenizi sağlayacaktır” tavsiyesinde bulundu.

Anne babalara tavsiyeler

  • Çocukların okuması için elinizden geleni yapın, okumamak üzere bir seçeneklerinin olduğunu düşünmesinler. 
  • Çocuklarınız TV, bilgisayar, tablet ve taşınabilir aygıtlarla değil çocuklarla, hayvanlarla, tabiatla, kalem kitaplarla ve oyuncaklarıyla arkadaşlık etsin. 
  • Yaşlarına ve psikolojilerine uygun olmayan her çeşit yaşantı, imaj, ortam ve insanlardan uzak tutun. 
  • Çocuklarınızın sizden her manada daha âlâ, daha eğitimli, daha başarılı, daha keyifli olabilmeleri için uğraşın. 
  • Çocuklarınızın seçimlerinde onlara rehberlik edin, onları destekleyici olun; fakat tercihlerini onlara bırakın. 
  • Çocuklarınıza palavra söylemeyin, ona gereksinimi olan kadar bilgiyi en yanlışsız halde vermeye çalışın. 
  • Başka bireylere, öteki sorunlara olan öfkenizi onlardan çıkartmayın. 
  • Onu doğurmuş olmanız onun her şeyine karışma hakkını size vermez. Çocuklarınız ismine karar vermeyin!”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: