Aydem Yenilenebilir Güç’ün FAVÖK’ü Birinci Çeyrekte 542 Milyon TL’ye Ulaştı

HomeGündem

Aydem Yenilenebilir Güç’ün FAVÖK’ü Birinci Çeyrekte 542 Milyon TL’ye Ulaştı

Aydem Yenilenebilir Güç, 2023 yılı birinci çeyreğinde yaşanan kuraklığa karşın 542 milyon TL FAVÖK elde etti.

Kuveyt Türk’ün dış ticaret işlem hacmi  16 milyar doları aştı  
VakıfBank’ın aktif büyüklüğü yüzde 64 artarak 1,8 trilyon TL’ye yükseldi
Xiaomi 2023 Yılı 3. Çeyrek Kârını Açıkladı

Aydem Yenilenebilir Güç, 2023 yılı birinci çeyreğinde yaşanan kuraklığa karşın 542 milyon TL FAVÖK elde etti. 

 

Aydem Yenilenebilir Güç, 2023 yılı birinci çeyrek konsolide finansal raporunu, Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) açıkladı. 2023 yılı birinci çeyreğinde 542 milyon TL faiz, amortisman ve vergi öncesi kârlılık (FAVÖK) elde eden Aydem Yenilenebilir Enerji’nin varlık büyüklüğü 35 milyar TL’ye ulaştı.

 

Şirketin 2023 yılı birinci çeyreğine ait finansal bilgilerini paylaşan Aydem Yenilenebilir Güç Genel Müdürü Ömer Fatih Keha, “Katma bedel odaklı yatırımlarımıza süratle devam ediyoruz. Toplam aktiflerimiz birinci çeyrekte 35 milyar TL’nin üzerinde devam etti. Santrallerimizde koruduğumuz yüksek emreamadelik düzeyimizin yanı sıra aktif portföy idaremiz ile birlikte birinci çeyrekte FAVÖK’te, 541 milyon 978 bin TL’ye ulaştık” dedi. 

 

2023 yılı birinci çeyreğinde Eurobond tahvil ihracı ve pay alımlarının devam ettiğini işaret eden Keha, “İlk çeyrekte, toplam 1 milyon 679 bin ABD Doları nominal pahada şirketimizin Eurobond’larını geri alarak, borçluluğumuzu azaltmaya devam ettik. Sene başından bu yana sürdürdüğümüz hisse (hisse) geri alımlarımız ise 2 milyon 605 bin 26 adete ulaştı” diye konuştu.  

 

Ömer Fatih Keha: “Uşak Hibrit GES ve rüzgar kapasite artışı projelerimiz, 2023 yılı üretimimize kıymetli katkı sağlayacaklar”

Şirketin 2023 yılı birinci çeyrek üretimini pahalandıran Ömer Fatih Keha, “Yılın birinci çeyreğinde yağışlar beklentinin altında seyretti ve bu durum üretimimizi olumsuz etkiledi. Birinci çeyrek finansal beklentimizin altında kaldı.  Nisan ve Mayıs aylarında yağan yağmurlar sayesinde güç üretimimiz toparlandı. Şubat ayında bakanlık kabulünü gerçekleştirdiğimiz ve şirketimizin birinci güneş güç santrali olan Uşak Hibrit GES ile yıl içerisinde peyderpey devreye alacağımız rüzgâr kapasite artışları, kaynak çeşitliliği yatırım stratejimizin modülü olmasının yanında 2023 yılı üretimimize de değerli katkı sağlayacaklar” halinde konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: