Başkanını Gerçek Seçen Şirketin Yıldızı Parlar

HomeEkonomi

Başkanını Gerçek Seçen Şirketin Yıldızı Parlar

Ağır rekabet ortamı, şirketlerin dijitalleşme ve yetenekli insan kaynağına yatırım yapma zorunluluğunu her geçen gün artırırken Başkan Koçu ve Kurumsal Eğitmen Selmin Gök, “Elbette dijitalleşme ve yetenek her şirket için hayati değere sahip.

Lenovo, önceki çeyreğe göre performans iyileştirmeleri sağladı, yapay zeka liderliğine hız verdi
Perakende Günleri 2023 “Dijital Dünya” ana temasıyla sektörü buluşturdu
MZV-MEF YetGen 21.Yüzyıl Yetkinlikleri Eğitim Programı’nda 2023 Yılının İkinci Eğitim Dönemi Başladı

Yoğun rekabet ortamı, şirketlerin dijitalleşme ve yetenekli insan kaynağına yatırım yapma zorunluluğunu her geçen gün artırırken Başkan Koçu ve Kurumsal Eğitmen Selmin Gök, “Elbette dijitalleşme ve yetenek her şirket için hayati kıymete sahip. Bununla birlikte, bir şirketin yıldızını parlatacak öncelikli öge yanlışsız başkan seçimi ve tertibin içerisinden önder yetiştirebilme kabiliyetidir. Vizyoner, değişen şartlar karşısında esnek, az seçilen yollardan gitme yüreğine sahip, kendini, işini, takımını geliştiren önder başarıyı getirir” dedi.

İş dünyasında başkan yönetici, şirketlerin geleceğe hazırlanması, sürekliliklerin teminata alınması ve kurumların dönüşüm seline ahenk sağlayarak ayakta kalmasını sağlayan en değerli durum olarak tanımlanıyor. Tüm dünyada yaşanan teknolojik değişimler, artan global rekabet, değişken pazarlar ve demografik değişimler üzere etmenler önderin her geçen gün daha gelişkin yetkinliklere sahip olmasını gerekli kılıyor.

Liderliğin insanları direktörün yanında kendini ve işi yönetmek de olduğunu vurgulayan Selmin Gök “Lider yöneticinin karmaşık ve üst yetkinlikleri davranışına ve tavrına yansıtması, bu yetkinliklerde daima öğrenmeyi bir ömür düsturu haline getirmesi kıymetlidir.  Doğru başkanı seçmek, seçilen kişinin liderlik potansiyelini öngörebilmek her vakit kolay değildir. En nihayetinde bu seçimin bir kestirim olduğu gerçeği ve başkanların değişen gereksinimler karşısında daima gelişime gereksinim duyacağı gerçeği göz arkası edilmemelidir.  Bu manada tertiplerin her düzey başkanlarını gözlemlemesi, gereksinim haritalarını çıkarabilmesi, onları desteklemesi ve bu dayanağı verirken uzman dayanağı alması kritiktir” dedi.

Ülkelerin geleceği üzere şirketlerin de bahtını “liderlik” belirliyor

“Cumhurbaşkanlığı seçimine sayılı günler kala ferdi olarak da ülkemizin geleceğini hangi başkana teslim edeceğimize karar veriyoruz. Şirketler açısından baktığımızda da yaklaşım farklı değil. Kurumunuz, takımlarınız yahut tahminen de yalnızca bir departmanınız fark etmiyor, bu oluşumu kime emanet etmeyi, nasıl bir önderin yönetmesini isterdiniz? sorusunun karşılığını düşünmekle ve durum tahlili yapmakla işe başlamalısınız” diyen Gök, kelamlarını şu biçimde sürdürdü: “Doğru başkan seçiminde toplumsal, ruhsal ve entelektüel sermayeler kritik rol oynar. Yeterli, aktif bir önder uzmanlık ve tecrübesiyle birlikte yanlışsız karar verme marifetine sahip olmalı, bağ zekasıyla derin ve güçlü bağlar kurmalı; empati, duygusal dayanıklılık, yenilikçilik, öğrenmeye açıklık üzere yetkinlikleriyle ruhsal ve zihinsel kaynaklarına her daim yatırım yapmaya devam etmeli”.

Liderlik işlevin şirketlerin uzun vadeli yazgısını belirlediğinin altını çizen Selmin Gök, yöneticilerin seçiminde liderlik potansiyeline bakılmasının temel olduğunu, önderlerin gelişimi için bilimsel ve güçlü prosedürler kullanılmasıyla birlikte bunun için de uzman dayanağının alınması gerektiğinin altını çizdi. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: