Buca Onat Tüneli’ni inceleyen Lider Soyer duyurdu: İzmir’de ulaşımı rahatlatacak projenin birinci etabı açılıyor

HomeGündem

Buca Onat Tüneli’ni inceleyen Lider Soyer duyurdu: İzmir’de ulaşımı rahatlatacak projenin birinci etabı açılıyor

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Buca ile Bornova’yı kesintisiz birbirine bağlayacak projenin ikinci etabında yer alan Onat Tüneli’nin inşaatını inceledi. Kent trafiğine nefes aldıracak İzmir'in en uzun tünelinin 800 metrelik kısmını tamamladıklarını bildiren Lider Soyer, “Projeyi 2025 yılında tamamlayacağız.

Boru, tel ve çelik, hırdavat ve bağlantı elemanları endüstrilerinin önemli 4 fuarı, eş zamanlı olarak 24 Mayıs tarihinde kapılarını ziyaretçilerine açtı
Kaspersky SD-WAN: Coğrafi Olarak Dağınık Ağları Korumak için Yeni Çözüm
Büyükşehir Bodrum’da Tamamladığı Kanalizasyon Hatlarını Hizmete Alıyor

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Buca ile Bornova’yı kesintisiz birbirine bağlayacak projenin ikinci etabında yer alan Onat Tüneli’nin inşaatını inceledi. Kent trafiğine nefes aldıracak İzmir’in en uzun tünelinin 800 metrelik kısmını tamamladıklarını bildiren Lider Soyer, “Projeyi 2025 yılında tamamlayacağız. Buca Onat Tüneli’nin otogar ve çevreyolu temasını sağlayacak 2,2 kilometrelik viyadük etabını ise Pazartesi günü hizmete alıyoruz” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, Buca ile Bornova’yı birbirine kesintisiz bağlayacak “Buca Onat Caddesi ile Şehirlerarası Otobüs Terminali ve Etraf Yolu Ortası Temas Yolu” projesinin ikinci etabında devam eden Buca Onat Tüneli çalışmalarını inceledi. Yüklenici firma temsilcileri ve personellerle bir ortaya gelen Lider Tunç Soyer, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Kent içi trafiği büyük ölçüde rahatlatması planlanan projenin kendilerini heyecanlandırdığını söz eden Soyer, “İş tasfiye edildi, tekrar başladı. Bu nedenle vakit kaybettik lakin değerli değil. Firmamız inanılmaz bir uğraşla çalışmaya devam ediyor. Bu tünel İzmir’in en uzun tüneli olacak. Yaklaşık 2 buçuk kilometre uzunluğunda. 800 metresi tamamlanmış durumda. 2025 yılının birinci yarısı içerisinde bitirmeyi planlıyoruz” dedi.
 
“Şehrin kuzeyine rahatlıkla gidebiliyor olacak”
Proje tamamlandığında İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden kent trafiğine girmeden 10 dakika içerisinde Buca Homeros Bulvarı’na gelmenin mümkün olacağını söz eden Soyer, “Şimdi 45-50 dakika süren uzaklık 10 dakikaya inecek. Tıpkı biçimde havalimanından gelen vatandaşımız da kent içi trafiğe girmeden, kentin kuzeyine rahatlıkla gidebiliyor olacak. Buca Onat Tüneli 1 milyar 400 milyon liralık bütçesi olan büyük bir yatırım. İzmir Büyükşehir Belediyesi bunu kendi imkanları ile yapıyor” diye konuştu.

“Türkiye’ye umut veren bir şey”
Tünelin otogar ve çevreyolu irtibatını sağlayacak 2,2 kilometrelik viyadük etabını hafta başında açacaklarını söyleyen Lider Soyer, “Projenin toplam uzunluğu 7,1 kilometre. 2,5 kilometresi tünel olarak, 7,5 kilometresi viyadük olarak geçecek. 2,2 kilometrelik etraf yolu viyadük teması ile birlikte Konak tünelleri ile otogar etraf yolu ortası toplam 10 kilometrelik bir güzergahı tamamlamış olacağız. Bu bile kente çok önemli nefes aldıracak. Bilhassa Bornova ve otogar civarındaki trafik akışını kıymetli ölçüde hafifletecek. Viyadüklerin maliyeti 170 milyon lirayı buldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bu dev yatırımı büyük biz süratle sürdürüyoruz. Emek veren herkese, güç şartlarda çalışan herkese çok teşekkür ediyorum. Sizinle iftihar ediyoruz. İzmir’in geleceğini kurtaracak, İzmir’in ön&uum l;nü açacak değerli bir yatırım. El birliği ile sürüyor. Bu kadar büyük belirsizlik varken, enflasyon bu kadar yükselirken, döviz kurlarında belirsizlik devam ederken, hayat pahalılığı artarken bu yatırımın yapılıyor olması tüm Türkiye’ye umut veren bir şey. Biz de her şeye karşın kararlılıkla bu yatırımlarımızı sürdüreceğiz” dedi.

2,2 kilometrelik viyadük etabı açılıyor
Buca Onat Tüneli’nin otogar ve çevreyolu ilişkisini sağlayacak 2,2 kilometrelik viyadük etabı 8 Mayıs Pazartesi günü hizmete açılacak. 2 viyadük, 2 alt geçit ve 1 üst geçit inşaatı tamamlandı. Temas yolları, aydınlatması yapıldı. Viyadük ve alt geçitlerin hizmete girmesi ile birlikte Bornova ve terminal önündeki araç trafiği rahatlayacak. Viyadük inşaatının maliyeti ise 170 milyon lira. 1 milyar 400 milyon liralık yatırımla devam eden tünel inşaatı tamamlandığında Konak ile Bornova ortası 10 dakikaya inecek ve kent trafiği büyük ölçüde rahatlayacak. 20 Haziran 2022 tarihinde başlayan kazma sürecinde tünelin iki tüpünde bin 552 metreye ulaşıldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: