Çekilen diş eti eski haline gelmez Çok hadiselerde ‘serbest diş eti grefti’ tedavisi uygulanır

HomeSağlık

Çekilen diş eti eski haline gelmez Çok hadiselerde ‘serbest diş eti grefti’ tedavisi uygulanır

Diş eti çekilmelerinin çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabileceğini belirten uzmanlar birincil nedenin diş taşı birikimi olduğunu söylüyor.

İsrail Başbakanı Netanyahu’dan zehir zemberek sözler: Hamas üyesi olan herkes ölüdür
Haber sitesinden yayılan casus
Çocuğunuzun Omurgasını da Gözlemleyin

Diş eti çekilmelerinin çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabileceğini belirten uzmanlar birincil nedenin diş taşı birikimi olduğunu söylüyor. Diş taşı temizliğinden sonra çekilen diş etinin eski haline gelmeyeceğini kaydeden Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kübra Güler kıymetli olanın sıkı, yapışık ve dişin hareket etmesini önleyecek hoş bir dokunun oluşması olduğunu vurguluyor. Güler, bu durumda da ‘serbest diş eti grefti’ denilen damaktan diş eti alınarak yama yapma prosedürüyle tedavi edildiğini açıklıyor.

Üsküdar Diş Hastanesi Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kübra Güler diş eti çekilmesinin nedenleri ve tedavi teknikleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Diş taşı, diş eti çekilmesinin en temel nedeni 

Diş eti çekilmelerinin çeşitli nedenlerle karşımıza çıktığına söylerek kelamlarına başlayan Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kübra Güler, “Farklı nedenleri olsa da en temel sebebi diş taşı birikimidir. Diş taşlarının birikmesiyle diş eti yavaş yavaş aşağı hakikat çekilir. Diş taşı temizliğinden sonra ise çekilen diş eti eski haline gelmez.” dedi.

Diş taşı paklığı yapıldıktan sonra tedavi planlanır

Diş taşı paklığı yapıldıktan ve diş etleri sıhhatine kavuştuktan sonra tedavi planlamasının yapılabileceğini kaydeden Güler, “En temel tedavi ağzın öbür bir bölgesinden bir ölçü diş eti alarak o diş eti çekilmesi olan yere yama yapmaktır. Bunun için çoklukla damak bölgesinden bir modül kullanılır. Diş eti çekilmesinin boyutuna nazaran, yani ne kadar kesim gerekli ise damak bölgesinden o kadar modül kesilir ve hazırlanan bölgeye çeşitli dikişlerle tutturulur.” formunda tedavi usulünü açıkladı.

Bölge pak tutulmalı ve çok kullanmaktan kaçınılmalı 

Müdahalenin akabinde hastanın, tedavinin uygulandığı bölgeye mümkün olduğunca yeterli bakması gerektiğinin altını çizen Güler, “Bölge pak tutulmalı ve çok kullanmaktan kaçınılmalı. 1 hafta ile 10 gün ortasında yama yapılan doku alttaki dokulardan da beslenerek yerine yapışır ve iş eti çekilmesi tedavi edilmiş olur.” tabirlerini kullandı.

Aşırı hadiselerde ‘serbest diş eti grefti’ tedavisi uygulanır

Yüksek ölçüde diş eti çekilmesinin olduğu durumlarda ise her vakit çekilmenin tamamının kapatılamayabileceğini kaydeden Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kübra Güler, “Ancak kıymetli olan sıkı, yapışık ve dişin hareket etmesini önleyecek hoş bir dokunun oluşmasıdır. Bu da yapılan ‘serbest diş eti grefti’ denilen damaktan diş eti alınarak yama yapılan tedavilerle mümkün olur. Süreç sonrasında ise ağrı ve enfeksiyon oluşmaması için hastaya antibiyotik ve ağrı kesici reçete edilir.” açıklamasında bulundu.

Damaktaki yara bölgesi için hastanın kanından biyomateryal oluşturulur

Damaktan alınan kesimin yerinde oluşan yara bölgesine de çeşitli uygulamalar yapıldığını belirten Güler kelamlarını şöyle tamamladı:

“Damakta oluşan yara bölgesi için hastanın kanından elde edilen ve prf denilen yara bandı gibisi bir biyomateryal oluşturulur ve kesimin alındığı yaralı bölgeye tutturulur. Yeme içme sırasında bu bölgedeki biyomateryal etkilenmez. Bu tedavi müddetinde hastalardan beklenen yaklaşık 10 gün kadar yama yapılan bölgeyi kullanmamalarıdır. Bu müddetin sonunda dikişler alınır ve hasta olağan yeme içme sistemine dönebilir.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: