Çin, Kanadalı diplomatı ‘istenmeyen kişi’ ilan etti, 13 Mayıs’a kadar mühlet verdi

HomeÖne ÇıkanlarSon Dakika

Çin, Kanadalı diplomatı ‘istenmeyen kişi’ ilan etti, 13 Mayıs’a kadar mühlet verdi

Kanada'nın Çinli bir diplomatı 'istenmeyen kişi' ilan etmesinin akabinde Çin Dışişleri Bakanlığı Kanadalı diplomat Lalonde'u 'istenmeyen kişi' ilan ederek 13 Mayıs'a kadar Çin'den ayrılmasını istedi.

UnionPay, ICBC Turkey ile İşbirliği Anlaşması İmzaladı
Elektirikli Lüks Suv HONGQI E-HS9 Modelinin Türkiye Lansmanı Gerçekleşti
Honduras’ın Pekin Büyükelçiliği açıldı

Çin Dışişleri Bakanlığı, Kanada’nın Şanghay Başkonsolosluğu’nda misyonlu diplomat Jennifer Lynn Lalonde’un ‘istenmeyen kişi’ ilan edildiğini ve kendisine ülkeyi terk etmek için 13 Mayıs’a kadar mühlet verildiğini açıkladı.

Söz konusu karar, Kanada’nın Çin’in Toronto Başkonsolosluğu’nda misyonlu bir diplomatı ‘istenmeyen kişi’ ilan etmesinin akabinde geldi.

‘ÇİN EK REAKSİYON VERME HAKKINI GİZLİ TUTUYOR’

AA’nın aktardığına nazaran, Çin Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, alınan ‘istenmeyen kişi’ kararının Kanada’ya cevap niteliğinde ‘mütekabil karşı tedbir’ olduğu ve Çin’in ek reaksiyon verme hakkının gizli tutulduğu kaydedildi.

İDDİA: ÇİN, KANADALI VEKİLİ BASKI ALTINA ALMAYA ÇALIŞTI

Kanada’nın ‘istenmeyen kişi’ ilan ettiği Çin’in Toronto Başkonsolosluğu’nda misyonlu diplomatın, Muhafazakar Parti vekili Michael Chong’u baskı altına almak için Hong Kong’da yaşayan akrabalarını tehdit etmeyi planladığı sav edilmişti. Kanada Dışişleri Bakanı Melanie Joly, kararla ilgili açıklamasında, “Demokrasimizi müdafaa konusundaki kararlığımızı sürdüreceğiz” tabirlerini kullanmıştı.

“Globe and Mail” gazetesi, geçen hafta yayımladığı haberde, Kanada istihbarat kuruluşu CSIS’nin, Çin hükümetinin, 2021 yılında Muhafazakar Parti milletvekili Michael Chong’u baskı altına almak için Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nde yaşayan akrabalarını tehdit etmenin yollarını aradığı bilgisini edindiğini ileri sürmüştü.

İDDİALARDA ‘SİNCAN UYGUR ÖZERK BÖLGESİ’ DETAYI

Gazetenin haberinde, Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nde yaşayan Uygur azınlığına yönelik hak ihlallerine ait tenkitlerini lisana getiren milletvekili Michael Chong’u bu yolla susturmaya çalıştığı tez edilmişti.

Tehdit savları, Kanada parlamentosunun 2021’de Sincan’da Uygurlara yönelik muameleyi ‘soykırım’ olarak tanımlayan kararı kabul ettiği tarihlere denk geliyor. Chong, karar tasarını parlamentoya sunan vekiller ortasında yer almıştı. Çin’in Ottowa Büyükelçiliği ise karara dair açıklamasında, iç işlerine müdahaleye yönelik argümanların, ideolojik ön yargılarla Çin’i karalamayı amaçlayan bir siyasi manipülasyon olduğunu ileri sürmüştü.

Çin’in daha evvel Kanada’da 2019 ve 2021’de federal parlamento seçimlerine tesir etmek üzere teşebbüslerde bulunduğu, seçimlere katılan birtakım adayları örtülü bir ağ ile finanse ettiği de sav edilmişti.

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: