Gözlerinizi Güneşten Koruyun

HomeSağlık

Gözlerinizi Güneşten Koruyun

Özel Batıgöz Sıhhat Kümesi Balçova - İzmir şubesinde Göz Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Dundar güneşin yaydığı ziyanlı UV ışınlarının, göz sıhhatine tesirlerine dikkat çekti.

Aileler 13 Kasım Ara Tatili İçin Tatil Aramalarına Başladı
Masum sanılan organik şekerler ve ilaçlar ne kadar masum?
Göz sağlığımızı korumanın 10 yolu

Özel Batıgöz Sıhhat Kümesi Balçova – İzmir şubesinde Göz Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Hüseyin Dundar güneşin yaydığı ziyanlı UV ışınlarının, göz sıhhatine tesirlerine dikkat çekti.

Gözlerimizi güneşin ziyanlı ışınlarından muhafazanın değerli olduğunun, aksi takdirde çeşitli göz hastalıklarının ortaya çıkabileceğinin altını çizen Op. Dr. Hüseyin Dundar, gözleri güneşten korumak için alınabilecek tedbirleri aktardı.

Ultraviyole Işınları Kaynaklı Ortaya Çıkabilen Göz Hastalıkları

Güneşin yaydığı ziyanlı UV ışınları kaynaklı göz hastalıklarının başlıcaları şöyle sıralanabilmektedir:

– Piterjium, ailevi yatkınlık kıymetli olmakla bir arada en değerli oluşma sebebi UV ışınlarıdır. Beğenilen kızarıklık, batma, sulanma şikayetlerinin yanı sıra görme azlığı da yapabilmektedir.

– Alerjik Konjonktivit, daha yaygın bilinen ismiyle göz alerjisi, beğenilen yanma, batma, kaşıntı, sulanma üzere belirtilerle ortaya çıkan ve tekrarlayabilen bir hastalık olup bahar ve yaz aylarında görülür. Hastanın bünyesi alerjik olduğunda, astım ve alerjik rinit de eşlik edebilir.

Korneal Yanık, güneşin ziyanlı ışınlarının oluşturduğu ve beğenilen yanma, kızarıklık beğenilen sulanma ve ağrı ile seyreden korneanın hasar alması sonucu ortaya çıkan göz hastalığıdır.

– Makula dejenerasyonu, halk ortasında sarı nokta hastalığı olarak da bilinmektedir. UV ışınlarının sebep olabildiği ve kalıcı görme hasarına yol açan bir hastalıktır. Ailevi yatkınlığı olan hastaların kesinlikle güneşten korunmaları değerlidir.

– Katarakt, gözün içindeki lensin opaklaşması sonucu ortaya çıkan ve görmeyi azaltan bir hastalıktır. Yaşın yanında çevresel faktörler oluşumunda kıymetli olup UV maruziyetinin katarakt sıklığını attırdığı bilinmektedir.

Gözlerimizi Güneşten Korumak İçin Alınabilecek Önlemler

– Gözlük ve siperli şapka kullanımı, güneşin ziyanlı etkenlerinden gözü korumak için kıymetlidir.

– Güneş gözlüğü seçerken CE sertifikalı ve %100 UV muhafazalı olasına itina gösterilmelidir.  

– Güneş gözlüğünün polarize olması ve çok koyu renklerdense, daha kahverengi kehribar renkte olması görme konforu artırmaktadır. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: