Güneşe Çıkmadan Benlerinizi Denetim Ettirdiniz mi?

HomeSağlık

Güneşe Çıkmadan Benlerinizi Denetim Ettirdiniz mi?

Yaz mevsiminde güneşin tadını çıkarmak keyifli olsa da ziyanlı UV ışınlarına maruz kalmanın risklerine karşı esirgeyici tedbirler almak kural.

IV. ‘Masalistanbul’ Festivali, Küçükçekmece’de Başlıyor
D Vitamini için hem güneşlenin hem sağlıklı beslenin
Dermatoloji ve Güneşten Korunma: Cilt Kanseri Riskini Azaltmanın Yolları

Yaz mevsiminde güneşin tadını çıkarmak keyifli olsa da ziyanlı UV ışınlarına maruz kalmanın risklerine karşı gözetici tedbirler almak koşul. benlerin dönemsel olarak büyümeleri ya da renk değiştirmelerinin çeşitli rahatsızlıkların habercisi olabileceğini biliyor muydunuz?

Batıgöz Balçova Cerrahi Tıp Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Rahime Kaşıkaralar güneşin dermatolojik zararlarına karşı uyardı. Güneş maruziyetinin en yaygın risklerinden birinin, cilt kanseri olduğunu tabir eden Uzm. Dr. Rahime Kaşıkaralar “Benlerinizi denetim ettirmek, kanserli benlerin erken evrede tespit edilmesine yardımcı olabilir ve hayat kurtarabilir” diye konuştu.

ÇOCUKLUK PERİYODU GÜNEŞ YANIKLARINA DİKKAT!

Nevüs, birçok beşerde bulunan ve halk ortasında “ben” olarak isimlendirilen deri lezyonudur. Çok farklı yapı ve görünümde olanları da bulunmakla birlikte, yüklü olarak 3-5 mm büyüklüğünde, deriden hafif dışarıya gerçek çıkacak biçimde, kahverengi ya da siyah renkte ve zararsız oluşumlardır. Bir kısmı doğuştan gelebilmek ile birlikte, sonradan da  oluşabilir.Nevüs , deriye renk veren pigmentlerin bir ortaya gelmesi ile oluşa bildiği üzere renksiz de olabilir.Oluşma sıklıkları çoklukla ergenlik, hamilelik v.b hormonal değişim devirlerinde artmaktadır.  Çocukluk devrindeki ağır güneş yanığı ileri yaşlarda cilt kanseri riskini artırır. Benlerin dönemsel olarak büyümeleri ya da renk değiştirmeleri olağan olabilse de istenmeyen rahatsızlıkların habercisi de olabilmektedir. Tıpkı biçimde kanayan kaşınan,veya yaraya dönüştüğü gözlenen benler de birtakım rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Bu değişiklikleri şahsî olarak kâfi seviyede saptamak mümkün olamayacağından uzman bir dermatolog tarafından yapılacak dermatoskopik ben takibi çok kıymetlidir.

Bunun haricinde, orta yaş sonrasında yeni ben oluşumu yaşayan, elliden fazla sayıda beni olan, bilhassa çocukluk periyodunda çok şiddetli güneş yanığı hikayesi olan, ailesinde cilt kanseri hikayesi olan, bağışıklık hastalığına sahip yahut bağışıklık sistemini etkileyen ilaçlar kullanan insanlara da ben takibi yapılması gerekmektedir.

BEN DEĞİŞİMLERİNDE DOKTORA MUAYENE OLUN!

Ben takibi ile cilt kanseri yahut başka cilt sorunları erken devirde teşhis edilerek tedavi daha faal yürütülebilir.

Güneş ışınları, BCC, SCC üzere cilt kanserlerinin yanı sıra Melanom ismi verilen cilt kanseri riskini de artırabilir. Melanom, cildin melanosit ismi verilen pigment hücrelerinden kaynaklanır ve en ölümcül kanser cinslerinden biridir. Güneşe maruz kalmak, benlerin büyümesine ve değişmesine neden olabilir.

Yaz aylarında güneşe çıkmadan evvel hami kıyafetler giyerek, şapka takarak,güneş kremi kullanarak ve gölgelik alanlarda kalmak üzere tedbirler alarak güneşin ziyanlı tesirlerini azaltabilirsiniz. Benlerin göz kapağı, eklem bölgesi vb. hassas olabilecek bölgelerde bulunması halinde tahriş oluşabilmektedir. Bu üzere durumların önlenebilmesi ismine bu bölgelerdeki benlerin alınması tavsiye edilmektedir. Bunun haricinde kişi yalnızca benini estetik bulmadığı münasebeti ile de aldırmak isteyebilir.

Sayılanlar dışında rastgele bir beninizde olağan dışı bir durum fark ettiğinizde de bir cildiye uzmanınıza görünmeniz tavsiye edilmektedir. Muayenenin sıklığı yahut ben aldırma kararı konusunda en gerçek karar ve yönlendirmeyi muayene olduğunuz doktor sağlayabilmektedir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: