Hamam böcekleri, kene, pire, sıçan… Yaz aylarında bu haşereler ve kemirgenlere dikkat

HomeSağlık

Hamam böcekleri, kene, pire, sıçan… Yaz aylarında bu haşereler ve kemirgenlere dikkat

Bilkent Holding kurumsal hizmet kümesi şirketlerinden, entegre tesis idaresi alanında inovatif tahliller sunan yüzde 100 yerli sermayeli şirketi Zirve Servis, ilaçlama alanında da faaliyet gösterecek.

Batur’dan eski jandarma alanı acil boşaltılsın çağrısı
Alanya Cumhuriyetin 100. Yılını Büyükşehir’in Sefo konseri ile kutladı
Lüleburgaz Belediyesi: Atıl alanlar nefes alınabilecek alanlara dönüşüyor

Bilkent Holding kurumsal hizmet kümesi şirketlerinden, entegre tesis idaresi alanında inovatif tahliller sunan yüzde 100 yerli sermayeli şirketi Zirve Servis, ilaçlama alanında da faaliyet gösterecek. Bilhassa yaz aylarında sık görülen hamam böceği, kene, pire, sinek üzere haşere ve kemirgenlere karşı dikkatli olunması ve tedbir alınması gerektiğini belirten Zirve Servis ve İdare A.Ş Tesis İdaresi Bölge Müdürü Murat KILIÇ, “İlaçlama uygulamaları rastgele bir haşere yahut kemirgen sorunu yaşandığında yapılacağı üzere, bu cins sorunların yaşanmaması açısından da tertipli periyodik uygulamalar yapılarak tedbirler alınabilir” dedi.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte istenmeyen “misafirler” de konutlara, iş yerlerine konuk olabiliyor. Yaz aylarında en çok görülen haşereler ve kemirgenlerden kimileri şark hamam böceği, Alman hamam böceği, Amerikan hamam böceği, konut karıncası, gümüşcün, örümcekler, marangoz karıncalar, pireler, kulağa kaçan, çıyan, fare, sıçan, kene ve sinekler oluyor. Haziran ayından ekime kadar sık rastlanan bu canlılar, sıhhati da tehdit edebiliyor. Bu nedenle bu üzere durumlarda ilaçlama yapılması büyük kıymet arz ediyor. Bu değerin farkında olan Bilkent Holding kurumsal hizmet kümesi şirketlerinden biri olarak faaliyetlerine devam eden ve yüzde 100 yerli sermayeyle kurulmuş olan Zirve Servis ve İdare A.Ş, ilaçlama alanında da faaliyet göstermeye başladı.

“İnsan sıhhati açısından denetim altına alınması gerekir”

“Havaların ısınmasıyla birlikte sıcak hava iklimine ahenk ve adapte sağlayan hamamböcekleri, karasinek, sivrisinek, arılar, tahtakurusu, kene üzere haşereler ile uğraş insan sıhhati açısından denetim altına alınması gerekir” diyen Zirve Servis ve İdare A.Ş Tesis İdaresi Bölge Müdürü Murat KILIÇ, ilaçlama faaliyetleriyle ilgili şu bilgileri verdi: “İlaçlama mühletleri çoklukla haşere popülasyonu, haşere çeşidi, uygulama yapılacak alanın büyüklüğüne nazaran değişkenlik gösterir. Zirve Servis olarak kullandığımız tüm ilaç ve ekipmanlar kokusuz, leke yapmaz olmakla birlikte Sıhhat Bakanlığı ve Dünya Sıhhat Örgütü tarafından onaylıdır. Ayrıyeten insan sıhhatine uygun uygun olacak formda dozajlama yapılmakta böylelikle uygulama esnasında yahut sonrasında uygulama yapılan alanı terk etmeye gerek duyulmamaktadır. İlaçlama uygulamaları rastgele bir haşere yahut kemirgen sorunu yaşandığında yapılacağı üzere, bu tıp sorunların yaşanmaması açısından da tertipli periyodik uygulamalar yapılarak da tedbirler alınabilir.”

21 günlük dönemlerde uygulamalar yapılıyor

21 günlük dönemlerle ilaçlama yapıldığına dikkat çeken KILIÇ, “Bazı işletmelerde bilhassa besin, yemek ve sıhhat dalında kimi çeşit haşere sorunlarının daha sık görülmesinden ötürü 21 günlük dönemlerde uygulamalar yapılıyor. Örneğin, İSG yönetmeliklerinde de çalışanların sıhhatlerinin düşünülmesi ve rastgele bir haşere yahut kemirgen kaynaklı hastalık ve rahatsızlıkların yaşanmaması için aylık sistemli denetimlerle ilaçlama hizmeti veriliyor. Tertipli aralıklarla ilaçlama yapılması büyük meselelerin önüne geçilmesini sağlarken, haşere ve kemirgenlerden kaynaklı hastalık üzere sorunları de önlüyor” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: