İtfaiye’den selde arama ve kurtarma eğitimi

HomeEğitim

İtfaiye’den selde arama ve kurtarma eğitimi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı bünyesinde vazifeli çalışana Melen Çayında ‘Selde Arama Kurtarma’ eğitimi verildi

“Okul Dışı Öğrenme Ortamları” öğrencilere farklı ufuklar açmaya devam ediyor
Konak’ta imzalar güçlü bayanlar için atıldı
Güzel Sanatlar Bölümü’nden yıl sonu sergisi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı bünyesinde vazifeli çalışana Melen Çayında ‘Selde Arama Kurtarma’ eğitimi verildi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı kurum içi eğitimler kapsamında işçisine ‘Selde Arama Kurtarma’ eğitimi verdi. Eğitim Düzce’deki Melen Çayında kuvvetli bir parkurda gerçekleştirildi.

 

‘SELDE ARAMA KURTARMA’

Türkiye’nin en deneyimli itfaiye teşkilatları ortasında yer alan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesi, çalışanına yönelik eğitim faaliyetlerine kıymet gösteriyor. Bu kapsamda muhtemel her duruma hazırlık için itfaiye çalışanına aşikâr periyodlarla eğitim veriliyor. Son olarak ‘Selde Arama Kurtarma’ eğitimi Düzce Melen Çayında gerçekleştirildi.

 

7/24 VAZİFEYE HAZIR

Özellikle ağır yağışlar sonrası meydana gelen sel felaketlerinde, mahsur kalma ve kaybolma olayları ile karşılaşılabiliyor. Bu tip durumlara karşı işçi hizmet kalitesini artırma ve arama kurtarma faaliyetlerinde daha faal operasyon yürütebilmek ismine İtfaiye Dairesi Başkanlığı İtfaiye Tedbire ve Eğitim Şube Müdürlüğü Eğitim Ünitesi (KOBİTEM) eğitmenlerince ‘Selde Arama Kurtarma’ eğitimi verildi.

 

EĞİTİM KONULARI

Düzce Melen Çayı üzerinde uygulamalı olarak gerçekleştirilen eğitimlerde köprü üzerinden suya iple iniş ve çıkış, Body raft konumu ve suda sürüklenme, yüzme teknikleri, grup olarak suda hareket etme, Rescue rope kullanımı, Rescue rope kazazedeye fırlatma, bot uygulamaları, botu aksi çevirme, akıntıda bota kazazede çekme, bot ile akıntıda ilerleme, ip köprüsü uygulamaları, köprüde işçi ile kurtarma, köprüde bot ile kurtarma bahisleri başta olmak üzere arama kurtarma faaliyetlerine yönelik birçok bilgi transferi gerçekleştirildi.

 

UYGULAMALI EĞİTİM

Eğitim sonunda ise uygulamalı tatbikat gerçekleştirildi. Tatbikatta suda mahsur kalan kazazede ihbarıyla harekete geçen gruplar, eğitim aldıkları hususları uygulama fırsatı buldu. Eğitmenlerin nezaretinde itfaiye işçisi tarafından kurtarılan kazazede sudan çıkarıldı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: