Karaciğer Tümörü Sinsi Gelişiyor!

HomeSağlık

Karaciğer Tümörü Sinsi Gelişiyor!

Bedenimizdeki en değerli organlardan biri olan karaciğer, yediğimiz besinlerin bedende kullanılabilir hale getirilmesinden güç üretimine, pıhtılaşma faktörleri üzere hayati proteinlerin sentezinden toksik hususların bedenden atılımına kadar pek çok yaşamsal misyon üstleniyor.

Meme Kanserinde Tümörün Boyutu Hem Evreyi Hem de Tedaviyi Etkiliyor
Uluslararası Çocuk Cerrahisi Uzmanlarına Ege’de Hipospadias Eğitimi Verildi
Bel Fıtıklarında Erken İyileşme Mümkün Olabiliyor

Bedenimizdeki en kıymetli organlardan biri olan karaciğer, yediğimiz besinlerin bedende kullanılabilir hale getirilmesinden güç üretimine, pıhtılaşma faktörleri üzere hayati proteinlerin sentezinden toksik unsurların bedenden atılımına kadar pek çok yaşamsal vazife üstleniyor. Özetle, karaciğer bedenimiz için olmazsa olmaz organlar ortasında yer alıyor. Münasebetiyle karaciğerin sıhhatini bozan hastalıklar büyük bir risk oluşturuyor. Bu hastalıkların başında ise karaciğerde oluşan ‘iyi’ ve ‘kötü’ huylu tümörler geliyor. Günümüzde obezite, alkol dışı gelişen karaciğer yağlanması ve fazla ölçüde alkol kullanımının artmasına paralel olarak bilhassa berbat huylu karaciğer tümörlerinin gelişme sıklığı yıldan yıla artmaya devam ediyor. O denli ki dünyada her yıl yaklaşık 800 bin kişi karaciğer kanseri tanısı alıyor. 

Acıbadem Ataşehir Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mert Erkan, iyi ve kötü huylu karaciğer tümörlerinde erken teşhisin son derece değerli olduğuna işaret ederek, “Erken teşhis kalıcı tedavi talihinin yakalanması açısından en kıymetli faktördür. Ayrıyeten düzgün ve makûs huylu karaciğer tümörlerinin tedavisinin kesinlikle tam donanımlı grupların olduğu ve multidisipliner yaklaşımı benimsemiş olan referans merkezlerinde yapılması büyük kıymet taşıyor. Günümüzde karaciğerin primer, yani kendi dokusundan kaynaklı tümörleri ya da kalın bağırsak üzere diğer organlarda gelişen tümörlerin karaciğer metastazları erken teşhis ve multidisipliner yaklaşımlar sayesinde çoklukla kalıcı olarak tedavi edilebiliyor.” diyor.

 

Karaciğer yağlanması ve siroza dikkat! 

Karaciğerin kendi dokusundan çıkan tümörlere yol açan en değerli iki faktör, karaciğer dokusunun yerini yağ yahut bağ dokusunun alması sonucu gelişen steatohepatit ile siroz olarak isimlendirilen kronik fibroinflamatuar hastalıklar oluyor. Yağ dokusunun karaciğer dokusunun yerini almasına steatohepatit, bağ dokusunun karaciğer dokusunun yerini almasına ise siroz deniyor. Her iki durumda da kronikleşen bir iltihabi süreç yaşanıyor ve olağan işlevini sürdürebilmek için karaciğer hücreleri devamlı olarak kendilerini yenilemeye çalışıyor. Prof. Dr. Mert Erkan, bu yenilenme eforu denetimden çıktığında berbat huylu tümör gelişiminin başladığını vurgulayarak, “Karaciğer yağlanmasını artıran en değerli faktör obezite, sirozu artıran en değerli faktörler ise viral hepatitler ve alkoldür. Yani, aslında sağlıklı bir ömür stili ve tedbir alıcı tedavilerle karaciğer kanseri riski büyük ölçüde azaltılabiliyor” diye konuşuyor.  

 

Erken periyotta belirti vermiyor

Karaciğer tümörlerinin yalnızca kendine özel bir bulgusu çoğunlukla olmuyor. Ayrıyeten karaciğerdeki tümörler erken basamakta çok fazla belirti vermiyor. Bu nedenle uygun huylu tümörler çoklukla check-up yahut safra kesesi taşı nedeniyle yapılan incelemelerde tesadüfen tespit ediliyor. Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mert Erkan, karaciğerde oluşan tümörlerin nadiren büyük boyuta ulaştıklarında etraf organlara yaptıkları bası sonucu fark edildiklerine işaret ederek, şöyle devam ediyor “Bu bası bazen kendini derin nefes alamama, yemek yiyememe yahut karın şişliği olarak muhakkak ediyor. Karaciğerin kendi dokusundan çıkan tümörleri çoğunlukla siroz ya da steatohepatit üzere kronik karaciğer hastalığı yerinde gelişiyor. Bu nedenle tümörün kendisi kadar, kronik karaciğer hastalığının oluşturduğu sarılık, karında asit denen sıvı birikmesi ya da bilhassa yemek borusunun mideyle bileşkesinde gelişen varisler ile bunların kanaması üzere belirtiler de görülebiliyor.” 

 

Önemli gelişme: İki basamaklı operasyon! 

Günümüzde karaciğer tümörlerinin tedavisi yüklü olarak multidisipliner bir yaklaşımla yapılıyor. Şayet tümör karaciğerle sınırlıysa ve cerrahi sonrasında hastada kâfi karaciğer dokusu kalıyorsa, cerrahi olarak çıkarılmaya çalışılıyor. Yapılan büyük bir karaciğer cerrahisi sonrasında, geride kalacak olan dokunun hastaya yetmeme riski varsa, iki etaplı karaciğer cerrahisi yahut girişimsel radyoloji metoduna başvuruluyor. Bu yollar tarafından yapılan embolizasyonlar ile karaciğerin geride kalacak olan kısmını büyütmek mümkün olabiliyor. ALPPS (iki evreli karaciğer cerrahisi) olarak isimlendirilen cerrahi bir teknikle, karaciğerin geride bırakılması planlanan kısmı 2-3 hafta kadar kısa bir müddette yaklaşık yüzde 100 oranında büyütülebiliyor. Bu değerli gelişme sayesinde, geride yetersiz doku kalacağı için ameliyat bahtını yitiren hastalar, iki basamaklı ameliyatlar sayesinde sıhhatlerine kavuşabiliyorlar. 

 

Tedaviden aktif sonuçlar alınıyor

Karaciğerin kendi dokusundan kaynaklı berbat huylu tümörlerde hastalık siroz tabanında gelişmişse, cerrahi teknik zorlaşıyor. Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mert Erkan, bu tablolarda karaciğer nakliyle tümör ve siroz sıkıntısına birebir anda tahlil üretilebildiğine işaret ederek, “Ancak nakil sonrasında, organ reddini önlemek için kullanılması gereken ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar nedeniyle bu tabloda karaciğer nakli sık tercih edilmiyor. Buna karşın, kemoterapi ve radyoterapi usullerinin gelişmesiyle birlikte karaciğer nakli kanser tedavisinde de gün geçtikçe daha cesurca kullanılıyor” diyor. Cerrahi sistem dışında, bir başka lokal tedavi seçeneği olan termal ablasyon formülünden çok başarılı sonuçlar elde ediliyor. Girişimsel radyolojik olarak ayrıyeten karaciğer atar damarlarına, anjiyografi denetimi altında girilerek, yüksek dozda kemoterapi yahut radyoterapi uygulanabiliyor. Öbür tümörlerde olduğu üzere karaciğerde de kemoterapi ve akıllı ilaçlarla yapılan sistemik tedaviler ile streotaktik radyoterapi de tesirli seçenekler ortasında yer alıyor. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: