Kocaeli Kent Tiyatrosundan Kılıçarslan özel gösterimi; Tiyatroda mani yok!

HomeKültür & Sanat

Kocaeli Kent Tiyatrosundan Kılıçarslan özel gösterimi; Tiyatroda mani yok!

Kocaeli Büyükşehir Kent Tiyatroları, Kılıçarslan oyununu Engelliler Haftası’nda tüm mani kümelerinin izleyebileceği halde özel olarak sahneleyecek

İBB Şehir Tiyatroları Aralık ayında 36 oyunu seyirciyle buluşturuyor
İBB Şehir Tiyatroları’nda bu hafta (15-19 Kasım 2023)
Ege’de “Yeni Medyanın Yeni Anlatım Dili: Dijital Hikâye Anlatıcılığı” söyleşisi düzenlendi

Kocaeli Büyükşehir Kent Tiyatroları, Kılıçarslan oyununu Engelliler Haftası’nda tüm mahzur kümelerinin izleyebileceği formda özel olarak sahneleyecek

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları, ‘’Tiyatroda mani yok’’ diyerek Türkiye’de bir unsur imza atıyor. Kent Tiyatrolarının en beğenilen oyunlarından Kılıçarslan, Engelliler Haftası nedeniyle tüm pürüz kümelerine uygun olarak sahnelenecek. Türkiye’ye örnek olması ve farkındalık oluşturması beklenen oyun öncesinde SDKM’de ön sıradaki koltuklar sökülerek engelli rampaları konuldu. 11 Mayıs Perşembe akşamı saat 19.30’da Kılıçarslan oyunu; duyma engelliler için işaret lisanıyla, görme engelliler için ise özel bir betimleme sistemiyle tüm mahzur kümeleri tarafından takip edilebilecek formda sahnelenecek.

 

TÜM PÜRÜZ KÜMELERİNE UYGUN

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatrolarıyla Sıhhat ve Toplumsal Hizmetler Daire Başkanlığı, Engelliler Haftasından örnek bir çalışmaya imza attı. Türkiye’de birinci defa bir tiyatro oyunu tüm engelli kümelerine yönelik olarak sahnelenecek. Ünlü muharrir İskender Pala tarafından kaleme alınan ‘Kılıçarslan’ oyunu, 11 Mayıs Perşembe günü saat 19.30’da SDKM’de sahnelenirken, tüm pürüz kümelerine yönelik vatandaşlar salonda yerini alıp tıpkı anda oyunu takip edebilecek.

 

TÜRKİYE’DE BİR BİRİNCİ OLACAK

Şehir Tiyatroları Genel Sanat Direktörü Aydın Sigalı’nın direktörlüğünü üstlendiği oyunun tüm mani kümelerine uygun olarak sahnelenebilmesi için uzun müddettir süren çalışmalar tamamlandı. SDKM’nin ön sıradaki koltukları sökülüp engelli rampaları konularak tekerlekli sandalyeler için uygun hale getirildi. Oyuncularla bir arada uzun müddettir çalışıp oyunu tüm engelli kümeleri için gösterime hazırladıklarını söz eden Sigalı, ‘’Oyuncular sahnedeyken işitme engelliler için işaret lisanıyla oyun anlatılacak. Ayrıyeten görme engelliler için özel olarak hazırlanan kulaklıklarla reji odasından anında betimleme yapılacak, oyunun mizansenleri anlatılacak. Oyunumuzu yazıyla sahnede anlatacağız. 11 Mayıs’ta tüm engelli arkadaşlarımıza oyunumuza bekliyoruz. Tiyatroda mani yok’’ dedi.

 

ÜCRETSİZ SAHNELENECEK

Sahneleme tekniğiyle de bir birinci olma özelliği taşıyan oyun Engelliler Haftası münasebetiyle tiyatro severlere fiyatsız sahnelenecek. Oyunu seyretmek isteyen misafirler 0 549 781 39 25 nolu telefon numarasından rezervasyon yaptırabilecek. 

 

OYUNU İSKENDER PALA YAZDI

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatroları; Kılıçarslan oyununun prömiyerini 26 Şubat’ta gerçekleştirmişti. İskender Pala’nın yazdığı Kılıçarslan isimli oyunu Kent Tiyatroları Genel Sanat Direktörü Aydın Sigalı yönetiyor.

Uluslararası tanınırlığa sahip usta tasarımcıların yer aldığı, Kocaeli Üniversitesi Tarih Bölümü’nden Doç. Dr Meryem Gürbüz’ ün danışmanlık yaptığı “Kılıçarslan” isimli oyuna Kocaeli’den tarih araştırmacısı minyatür sanatkarı Deniz Gülsün Sarıbay da kıymetli yapıtlarıyla katkı sunuyor. Anlatı ve sahneleme tekniği açısından çeşidinde bir prensip imza atmanın heyecanını taşıyan oyun; Türkiye Selçuklu Devleti’nin Sultan Kılıçarslan periyodunu anlatıyor. Kocaeli’nin de tanıklık ettiği tarihimizin bu sayfalarını; bir bilgisayar oyunu içinde aralayıp, seyircisiyle seyahate çıkıyor.

 

OYUNUN KONUSU

İki perdelik tarihi dram olan oyunun konusu kısaca şöyle: Oyun günümüz bir Türk ailesinde genç Hakan ve babası ile başlar. Hakan bir bilgisayar oyunu yazmıştır. Yazılımını da kendisinin yaptığı bu savaş oyununu gururla anlatır babasına. Hakan’ın gayesi dünyaya, Anadolu’nun Türk vatanı olmasını canı kıymetine savunan, ömrü Bizans ve Haçlı ordularıyla gayret etmekle geçmiş büyük kahramanlarımızdan 1. Kılıçarslan’ ı tanıtmak, devrinde başlayan 1. Haçlı Seferi ve devamındaki haçlı akınlarına karşı gösterdiği asla vazgeçmeyen kahramanca gayretini gururla göstermektir. Oyunun demosunu bitirmiş, babasına izlettirmek ister. Babası VR gözlüğünü takar ve tarih sayfaları aralanır…

 

OYUNCU KADROSU

Şehir Tiyatroları oyuncularından Davet Mengüç’ün Kılıçarslan rolüYle seyircinin karşısına çıktığı oyunda Ozan Şahin, Tunç Efe, Bülent Baytar, Sarper Saydam, Sezen Düzakar Çetindaş, Senem Akman, Şafak Karali, Fazilet Irmak, Seçil Keyifli, Emre Işık, Volkan Dinç, Azer Şelte, Mine Özcan, Ezgi Özbalı, Başar Alemdar, Cüneyt Gürbüz, Emel Pala, İsa Karslı, Erdoğan Hasan Cengiz, İlker Bağlam, Oktay Çağın, Semih Eraslan, Cemal Aldıç, Aytek Mete Elgün, Nurcan Tural ve Aydın Sigalı rol alıyor. Hakan Dündar’ ın dekor dizaynını, Neslihan Gazal Erten’ in kostüm dizaynını gerçekleştirdiği oyunun ışık tasarımı Mustafa Bal’a ilişkin. Oyunun müzikleri ise Gürkan Çakıcı bestelerinden oluşuyor. Toplu sahnelerin yer aldığı oyunun hareket tertibi Alpaslan Karaduman imzası taşıyor. Aktürk Aksoy’un görsel dizaynını, İlker Sevüker’ in ses-efekt dizaynını yaptığı oyunun dramaturgu Sevil Koç. Çizgi animasyonda Boğaç Oydemir, kılıç eğitiminde repetitör Ali Ertekin, tasarım uygulamada Emine Kaynak Yıldırım misyon alıyor. Oyunun direktör yardımcıları Ahsen Gül Ever ve Nuri Karadeniz. Oyunda tasarım uygulama asistanı Günernaz Deniz, ses-efekt kumanda Murat Ünal,  görsel kumanda İlkay Köroğlu isimlerini taşıyor. Afiş tasarımı İlayda Ünlü’ye ilişkin olan oyunun reji asistanları Altuğ Özşekerci ve Umut İsfen.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: