Konya Kent Tiyatrosu Mevlana’nın 750. Vuslat Yılı Anısına “Barsisa” Oyununu Konyalılarla Buluşturdu

HomeKültür & Sanat

Konya Kent Tiyatrosu Mevlana’nın 750. Vuslat Yılı Anısına “Barsisa” Oyununu Konyalılarla Buluşturdu

Nitelikli oyunlarla sanatseverlerin beğenisini kazanan Konya Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatrosu, Hazreti Mevlana’nın 750. Vuslat Yılı anısına “Barsisa” isimli oyunu seyircisiyle buluşturdu.

Başkan Altay, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Konya’da Düzenlenecek UCLG Dünya Kongresi’ne Davet Etti
Büyük İslam Düşünürü Sirâceddin Urmevî Konya’da Düzenlenen Sempozyumda Anıldı
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz, Başkan Altay’ı Ziyaret Etti

Nitelikli oyunlarla sanatseverlerin beğenisini kazanan Konya Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatrosu, Hazreti Mevlana’nın 750. Vuslat Yılı anısına “Barsisa” isimli oyunu seyircisiyle buluşturdu. Hazreti Mevlana’nın bir anlatısından yola çıkılarak kaleme alınan ve Konyalıların ilgi gösterdiği oyunda kendini insanlığa ve onların hastalıklarını düzgünleştirmeye adamış bir karakterin şeytan ile imtihanı anlatılıyor.

Hazreti Mevlana’nın 750. Vuslat Yılı ve Konya’yı teşriflerinin 795. Yılı aktiflikleri kapsamında Konya Büyükşehir Belediyesi Kent Tiyatrosu tarafından Barsisa isimli oyunun birinci gösterimi gerçekleştirildi.

Hz. Mevlânâ’nın bir anlatısından yola çıkılarak muharrir Tolga Özenç Özençel tarafından kaleme alınan ve Hakkı Kuş tarafından yönetilen “Barsisa” isimli tiyatro oyununun Selçuklu Kongre Merkezi’nde sahnelenen birinci gösterimi Konyalı tiyatroseverler tarafından ağır ilgi gördü.

Hazreti Mevlana’nın yorumları eşliğinde ilerleyen dram cinsindeki oyunda; kendini insanlığa ve onların hastalıklarını güzelleştirmeye adamış bir karakterin şeytan ile imtihanı husus ediliyor. Derin mantığı, görsel-işitsel çeşitliliği ve sanatsal-estetik zenginliği ile çarpıcı bir kıssa sunan Barsisa, izleyiciden tam not aldı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: