Polikistik böbrek hastalığının ilerlemesini önlemek yahut yavaşlatmak mümkün

HomeSağlık

Polikistik böbrek hastalığının ilerlemesini önlemek yahut yavaşlatmak mümkün

Polikistik böbrek hastalığı, en sık karşılaşılan kalıtsal böbrek hastalığı ve böbrek yetersizliğinin de önde gelen nedenlerinden biri pozisyonunda.

Diyabet hastalarının üçte biri hastalığın farkında değil
Partnerinize ebeveyn değil eş olun!
UnionPay, ICBC Turkey ile İşbirliği Anlaşması İmzaladı

Polikistik böbrek hastalığı, en sık karşılaşılan kalıtsal böbrek hastalığı ve böbrek yetersizliğinin de önde gelen nedenlerinden biri pozisyonunda. Abdi İbrahim Otsuka da 10 Mayıs Polikistik Böbrek Hastalığı Günü’nde, Türkiye’de her 1000 bireyden birinde görülen ve kalıtsal bir rahatsızlık olan polikistik böbrek hastalığının, tedavi edilmediği takdirde diyalize yahut böbrek nakline kadar ilerlediğine dikkat çekiyor. 

 

 

POLİKİSTİK böbrek hastalığı, günümüzde en sık görülen ömrü tehdit edici kalıtsal hastalıklardan ve böbrek yetersizliğinin de önde gelen nedenlerinden biri. Abdi İbrahim Otsuka Medikal Yöneticiliği de 10 Mayıs Polikistik Böbrek Hastalığı Günü kapasımda yaptığı açıklamada polikistik böbrek hastalığının Türkiye’de her bin sağlıklı beşerden 1’inde görülebileceğine işaret etti ve hastalıkla ilgili kritik bilgileri derledi.

 

Polikistik böbrek hastalığı, kronik, ilerleyici ve kalıtsal bir hastalık. Anne veya babadan birinde bu hastalık varsa, çocuğa geçiş riski ise %50. Böbrekler ve bilhassa karaciğer olmak üzere başka organlarda kist denilen sıvı dolu keselerin çoğalıp büyüdüğü karmaşık bir hastalık olan polikistik böbrek hastalığında böbrek, sağlıklı bireylerdekinin birkaç katı daha büyük hale gelebilir ve hastalarda ağrı, kanama ve kist içinde enfeksiyon başta olmak üzere birçok şikâyete ve belirtiye neden olur. 

Zamanla hastaların birçoklarında böbrek yetersizliği gelişir. Ayrıyeten ODPBH hastalarında kan basıncı yüksekliği ve kardiyovasküler hastalıklara yatkınlık da sık rastlanan bir tablodur. Hastalığa hem yetişkin periyotta hem de çocukluk çağında teşhis konabilir. 

 

Nakil gerektiren her 10 olaydan birinin nedeni, polikistik böbrek hastalığı

 

Böbrek nakli gerektiren her 10 olaydan 1’inde böbrek yetmezliğinin temel nedeni polikistik böbrek hastalığıdır. Erken teşhis ve tedavi ile hastalığın ilerlemesinin yavaşlatılması mümkünken, hastaların birçoklarında ise ortalama 60 yaşından evvel böbrek nakli yahut diyaliz ihtiyacı doğar.

 

ODPBH’nin hayat kalitesini olumsuz etkileyebilecek, ömür uzunluğu devam eden fizikî ve ruhsal tesirleri vardır. Erken periyotlarda bile birçok hasta iş ömrüne ve fizikî aktiviteye pürüz olan belirtiler yaşar. Polikistik böbrek hastalığı; kayıp, belirsizlik ve kaygı üzere derin duygusal tesirlere yol açabilir ve bu durum tasa bozukluğu yahut depresyon yaratabilir.

 

Yüksek tansiyon, bel ve/veya sırt ağrısı, sık idrar yolu enfeksiyonu, kanlı idrar, sık taş düşürme üzere şikâyetleri olan ya da birinci derece akrabalarında ve ailesinde polikistik böbrek hastalığı bulunan bireylerin, bir nefroloji uzmanına başvurmaları, erken teşhis ve tedavi açısından büyük değer taşıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: