Prof. Dr. Havva Kök Arslan: “Dünyanın gözü Türkiye’de, seçimlerde…” “2023 Genel Seçimleri global çapta önemli”

HomeGündem

Prof. Dr. Havva Kök Arslan: “Dünyanın gözü Türkiye’de, seçimlerde…” “2023 Genel Seçimleri global çapta önemli”

Hilesiz hurdasız, kavgasız ve gürültüsüz, seçimler sonrasında iktidarın değişmesinin medeniyet düzeyinin bir göstergesi olduğunu söyleyen siyaset bilimci Prof. Dr. Havva Kök Arslan

Odeabank 2023’e de süratli başladı
Castrol Ford Team Türkiye, Yeşil Bursa Rallisi’ni Zirvede Tamamladı
Avrupa’nın en büyük dal buluşmasına Türkiye damgası

Hilesiz hurdasız, kavgasız ve gürültüsüz, seçimler sonrasında iktidarın değişmesinin medeniyet düzeyinin bir göstergesi olduğunu söyleyen siyaset bilimci Prof. Dr. Havva Kök Arslan, ülkemizin karnesinin bu açıdan makûs olmadığını söz etti. 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı ve meclis seçimlerini Memleketler arası basın ve devlet kuruluşlarının yakından takip ettiğini belirten Arslan, seçimlerin global çapta ehemmiyete sahip olduğuna hatırlattı. Dünyanın gözünün Türkiye’de olduğunu vurgulayan Arslan, ülkemiz ve milletimizin mukadderatı bakımından gerçek manada büyük bir tarihi sürece tanıklık ettiğimizi kaydetti.

Üsküdar Üniversitesi’nde İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Siyaset Bilimi ve Memleketler arası Münasebetler (İngilizce) Kısım Başkanı Prof. Dr. Havva Kök Arslan Türkiye’nin seçim tarihinden yola çıkarak 2023 Genel Seçimlerini kıymetlendirdi. 

“Ülkemizde seçim sonrası büyük kaos ve çatışmaların yaşandığı örnekler yok” 

Türkiye seçim tarihinden kronolojik örnekler veren siyaset bilimci Prof. Dr. Havva Kök Arslan, “Ülkemizde 1876 yılından beri demokratik bir süreç işliyor. Vakit zaman problemler yaşansa da seçimler yapılıyor. Halk iradesinin evvel sandığa oradan da Meclis’e yansıması bize çok doğal bir süreç olarak görünse de bu her ülkenin ve her ulusun yaşadığı bir süreç değil. Hilesiz hurdasız, kavgasız ve gürültüsüz, seçimler sonrasında iktidarın değişmesi medeniyet düzeyinin bir göstergesidir. Ülkemizin karnesi bu açıdan çok da makus değil. 1946 üzere şaibeli seçimler de yaşandı. Tek parti yıllarda yapılan iki dereceli seçimlerin halk iradesini yansıttığı sav edilemese de yeniden de demokrasi tarihimizde seçim sonuçlarının muhalefet ya da iktidar tarafından tanınmadığı ve seçim sonrası büyük kaos ve çatışmaların yaşandığı örnekler de yok.” cümleleriyle seçimlere tarihî bir yaklaşımda bulundu.  

Meclis’in çalıştırılmadığı tek örnek 1919 genel seçimleri sonucunda yaşanmıştı

Arslan, istisnalar için şu örnekleri verdi: “Türkiye’de demokratik süreçlerin sekteye uğradığı ve Meclis’in çalıştırılmadığı tek örnek 1919 genel seçimleri sonucunda yaşanmıştı. O da Meclisi Mebusan’ın demokrasinin en büyük örneği Büyük Britanya işgal askerleri tarafından basılıp zorla dağıtılmasıdır. 23 Nisan 1920’de Ankara’da açılan TBMM için yeni bir genel seçim yapılmamış kapatılan Osmanlı Meclisi Mebusan’ın üyeleri tarafından oluşturulmuştur.”

Türkiye’de seçimler ve demokrasi esaslı bir geçmişe sahiptir

Demokrasi için savaştığını iddia eden batılı işgalcilere karşın Türkiye’de seçimlerin esaslı bir geçmişi olduğunu söyleyen Arslan, “Ülkemizde Kurtuluş Savaşı farklı görüş ve partilerin yer aldığı TBMM’nin çatısı altında Mustafa Kemal Paşa’nın liderliğinde yapıldı. Ulusal Çaba sivil ve seçilmiş bir organ tarafından yürütüldü. Bunun içindir ki Türkiye’de seçimler ve demokrasi esaslı bir geçmişe sahiptir. Hem de demokrasi için savaştığını tez eden batılı işgalcilere karşın. Türkiye o denli bir ülkedir ki, 26 Ağustos 1921’de yabancı işgalini yırtıp atan sonuncu askeri harekâtın muvaffakiyete ulaştığını gören o büyük komutanın ağzından çıkan birinci buyruk ‘TBMM Orduları birinci gayeniz Akdeniz’dir, ileri’ olmuştur. Ülkemiz NATO’ya girdikten sonra bir Meclis ordusu olan TBMM Orduları TSK olarak isimlendirilmiştir.” dedi. 

Ülkemizde aslında derinden bir tansiyon de her vakit yaşanır 

Ülkemizde seçimlerle birlikte devlet siyasetlerinin da değişmesi nedeniyle tansiyon yaşanabildiğinin altını çizen Prof. Dr. Havva Kök Arslan, “Demokratik geleneğe karşın ve de kimi provokatif olaylar sayılmazsa çoklukla barışçıl seçimler yaşayan ülkemizde aslında derinden bir tansiyon de her vakit yaşanır. Bunun nedeni de seçimlerin müesses nizamı / var olan nizamı ve devlet siyasetlerini da değiştirebileceği gerçeğidir. Örneğin İngiltere’de hangi parti iktidara gelirse gelsin İngiliz dış siyaseti pek değişmez. Lakin ülkemizde devlet siyaseti olarak bilinen Kıbrıs sorunu dahi geçmişte Annan planının kabulü ile geri dönülmez bir biçimde ülke aleyhine sonuçlanabilirdi. Siyasi partiler ve iktidarlar ülkenin ekonomik ve siyasi bağımsızlığına farklı açılardan bakmaya devam ettikleri sürece de bu tansiyon devam edecektir.” biçiminde yorumladı. 

Parti mitingleri şimdiye kadar problemsiz gerçekleşti 

“Şimdiye kadar genel olarak meselesiz giden parti mitingleri, 14 Mayıs 2023 Pazar günü seçimlerin de şaibesiz bir biçimde sonuçlanmasıyla; iktidar devam da etse değişse de kuruluşundan 100 yıl sonra Atatürk’ün kurduğu cumhuriyetin demokratik bir formda işlediğini dosta düşmana ve bütün dünyaya ilanı olmalıdır.” diyen Arslan 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı ve meclis seçimlerinin global çapta ehemmiyete sahip olduğunu söyledi. Arslan kelamlarını şöyle tamamladı: 

“Uluslararası basın ve devlet kuruluşlarının yakından takip ettiği 14 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanlığı ve meclis seçimleri global çapta ehemmiyete sahip. Dünyanın gözü Türkiye’de. Seçimin sonuçları Türkiye’nin NATO, AB, Orta Doğu, Rusya, Ukrayna, Yunanistan ile göç siyasetleri ve güç alakalarını yakından etkileyecek. Ülkemizin ve milletimizin yazgısı bakımından gerçek manada büyük bir tarihi kıymete sahip görünüyor.” 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: