Rektör Hotar’dan ‘Emek’ Vurgusu

HomeGündem

Rektör Hotar’dan ‘Emek’ Vurgusu

Hak Emekçi Sendikaları Konfederasyonu’nun(HAK-İŞ) 15’inci Olağan Genel Şurası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle Ankara’da düzenlendi.

Bodrum Belediyesi, Deneysiz Belediyesler Arasına Katılıyor
Başkan Böcek Trafik Kontrol Merkezi’ni ziyaret etti
Sporcu Seçme ve Yetiştirme Projesi’nde Demo Ölçüm Testleri Başladı

Hak Emekçi Sendikaları Konfederasyonu’nun(HAK-İŞ) 15’inci Olağan Genel Heyeti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın iştirakiyle Ankara’da düzenlendi. HAK-İŞ İdare Kurulu’nun önerisi ve delegelerin seçimi üzerine toplantının Divan Başkanlığı’nı üstlenen Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, açılış konuşmasında emek kavramına dikkat çekti. Rektör Hotar, “Yerli ve ulusal üretim anlayışının ön plana çıktığı; nitelikli insan gücünün kıymet kazandığı ekonomimizde, emekçi kardeşlerimizin refahtan aldığı hissesi artıracak iradeyi ortaya koyan Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyor ve kendisinin her vakit yanında olacağımızı vurgulamak istiyoruz” diye konuştu.

Türkiye’nin esaslı emekçi konfederasyonlarından birisi olan Hak Personel Sendikaları Konfederasyonu’nun(HAK-İŞ) 15’inci Olağan Genel Heyet Toplantısı, Ankara’da gerçekleştirildi. ‘Emeğin Üniversal Gücü’ sloganıyla düzenlenen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın en düşük memur maaşının 22 bin TL olacağını müjdelediği genel konseyde, HAK-İŞ İdare Heyetinin önerisi ve delegelerin seçimi üzerine genel konseyin Divan Başkanlığı’nı Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar üstlendi. Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alım, HAK-İŞ Genel Lideri Mahmut Arslan, sendika idareleri, delegeler ve çok sayıda davetlinin katıldığı programda konuşan Rektör Hotar, emek kavramına, emekçi haklarına ve Türkiye’nin son yıllardaki kazanımlarına dikkat çekti.

Akademisyen kimliği ile uzun yıllar çalışma hayatına, sendikal faaliyetlere ve personel haklarına yönelik bilimsel çalışmalar yürüttüğünü hatırlatan Rektör Hotar, “Yıllarca saha araştırması yapan ve sendikalarla yakın irtibat kuran bir bilim insanı olarak, bu toplantının mahiyetini biliyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın tensipleri ile yürüttüğüm Rektörlük görevini de, buradaki bilgi ve deneyimimin kamuya aktarıldığı bir icra makamı olarak görüyorum” diye konuştu.

Konuşmasında milletvekili olarak yürüttüğü çalışmaları da paylaşan Rektör Hotar, “Ülkemize milletvekili olarak hizmet ettiğim yıllarda, sendikal faaliyetleri geliştirecek adımlara atmaya ve çalışma hayatını zenginleştirecek mevzuata katkı sunmaya itina gösterdim. Bu süreçte Sayın Cumhurbaşkanımızla çalışma fırsatı yakalayan arkadaşlarımızla hem elimizden gelen çabası gösterdik hem de personel sendikalarımızla iç içe olduk. Şu bir gerçek ki, Sayın Cumhurbaşkanımızın kul hakkına verdiğin ehemmiyet; emeğe ve personel kardeşlerimize bakışı; çalışanların hak ve menfaatlerini muhafazaya yönelik iradesi, bizim üzere ülkemizin kalkınmasını arzulayan birçok beşere örnek teşkil etti. Hasebiyle kendilerinin milletimiz ismine yaptıklarının ve bundan sonra da yapacaklarının teminatı olduğunu; o yıllardan bu yana pek uygun biliyoruz” dedi.

MİLLİ ÜRETİM ANLAYIŞI

Küresel güç olma yolunda kararlılıkla ilerleyen Türkiye’nin toplumsal ve iktisadi hayatta elde ettiği muvaffakiyetlerin altını çizen Rektör Hotar, “Yerli ve ulusal üretim anlayışının ön plana çıktığı; nitelikli insan gücünün değer kazandığı ekonomimizde, emekçi kardeşlerimizin refahtan aldığı hissesi daha da artıracak iradenin Sayın Cumhurbaşkanımız tarafınızdan ortaya koyulduğunu görüyoruz. Ekonomimizdeki istikrarın devam edeceğine ve personellerimizin kaidelerinin güzelleşeceğine yönelik duruşunu da biliyoruz. Bu noktada biz de, kendilerinin emeğe bakışını ve ulusal duruşunu her vakit gönülden destekliyoruz” sözünde bulundu.

HAK-İŞ’İN TEŞEBBÜSLERİ ÖNEMLİ

HAK-İŞ Konfederasyonu’nun ulusal ve manevi kıymetlere bağlı kalarak yürüttüğü çalışmaları yakından takip ettiklerini belirten Rektör Hotar, “Sendikal faaliyetler kapsamında; HAK-İŞ’in ve bağlı sendikaların teşebbüslerini, son derece bedelli buluyoruz. Ekonomimize güç veren çalışanlarımızın hak ve menfaatlerini koruyacak buradaki çabaların; onların bilgilerini, kabiliyetlerini, randımanlarını ve azimlerini daha da artıracağına inanıyoruz. Demokratik toplum sistemi içinde gerekli olan konfederasyona bağlı sendikaların; kendi iştigal alanlarındaki faaliyetlerini de geliştirmelerini temenni ediyoruz” dedi.

ROTAMIZ VE DURUŞUMUZ BELLİDİR

Emeğin karşılığının lütfa tabi olmadığının altını çizen Rektör Hotar, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Biz bu gerçekliği, hem inancımız hem de yaşayışımız gereği biliyoruz. Hasebiyle ülkemizin içinden geçtiği şu hassas günlerde; işinin ve aşının peşinde olan insanlara, birilerinin gerçeklerle bağdaşmayan ve bu toprakların kıymetini taşımayan hayalleri sunmasının yarar sağlamayacağını biliyoruz. Bugünkü problem, ulusal bir davadır; personellerimiz için el ele vermektir; yanlışsız olanı ve daha fazlasını yapabilmektir. Bugünkü sorun, ömrünü ülkemize ve personel kardeşlerimize vakfeden sizin üzere büyüklerimizin yanında durabilmektir. Bu noktada rotamız ve duruşumuz da muhakkaktır. Bu kanılarla HAK-İŞ’in 15’nci Olağan Genel Konsey Toplantısı’nın ülkemize ve devletimize hayırlara vesile olmasını diliyorum. Değerli Cumhurbaşkanımıza şükranlarımızı sunuyor; sayın bakanımıza, HAK-İş idaresine, sendika temsilcilerine ve delegelere teşekkür ediyorum.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: