ReLEx SMILE İle Görme Kusurlarınızdan Kurtulabilirsiniz

HomeSağlık

ReLEx SMILE İle Görme Kusurlarınızdan Kurtulabilirsiniz

Göz kusurları, günümüzde birçok kişinin karşı karşıya kaldığı yaygın bir problemdir.

Çocuk genel seçimlerle ilgili gerçekçi ve temel bilgiyi evde edinmeli
“HPV Fardındalık Dansı” ESGO ile Dünya Sahnesinde
İmtihana Birkaç Ay Kala Çalışma Temponuzu Düşürmeyin

Göz kusurları, günümüzde birçok kişinin karşı karşıya kaldığı yaygın bir problemdir. Görme bozukluklarından muzdarip olanlar, günlük hayatlarında pek çok sıkıntıyla karşılaşabilir.

Günümüzde refraktif göz cerrahisi yolları sayesinde bu göz kusurları düzeltilebilmektedir.  Batıgöz Sıhhat Kümesi Manisa şubesi Göz Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Firas Şimşek refraktif cerrahi sistemleri ortasında tesirli bir seçenek olarak öne çıkan ReLex SMILE usulünü anlattı.

İşlemin lokal anestezi ile yapıldığını ve komplikasyonları en aza indirgediğini belirten Op. Dr. Firas Şimşek, “ReLEx SMILE formülü, öbür göz cerrahi tekniklerine nazaran daha az ağrılı ve rahatsızlık verici bir süreçtir ve göz kuruluğuna bağlı komplikasyonuları en aza indirger” diye konuştu.

18 YAŞINDAN BÜYÜK HASTALARA UYGUN

ReLEx SMILE, gözlük ya da lens kullanımını engelleyen miyop ve astigmatizma üzere göz kusurlarının tedavisinde kullanılan, Carl Zeiss Meditec’in patentli teknolojisi olan VisuMax femtosaniye lazer kullanılarak gerçekleştirilen FDA tarafından onaylı bir  göz  lazer cerrahi yoludur. ReLEx SMILE tekniğinin temel prensibi, korneanın içine bir kesi açarak lentikül ismi verilen bir doku kesimi oluşturmak ve bu parçayı çıkararak korneayı şekillendirmektir. Süreç sırasında, öncelikle bir mikroskop eşliğinde göz korneasının iç kısmına birkaç milimetrelik kesi açılır. Daha sonra kesi aracılığıyla korneanın iç katmanları ayrılır ve lazer aygıtı kırma kusuru düzeltilir. Son olarak, kornea katmanları tekrar birleştirilir ve süreç tamamlanır. Bu formda, göz kusurları düzeltilir ve hastaların görme sertliği artar. 

Ancak, ReLEx SMILE tekniği herkes için uygun değildir. Göz hekiminiz durumunuzun uygun olup olmadığını belirlemek için sizi muayene eder, akabinde sürece uygun olmamanız halinde öteki bir tedavi seçeneği önerebilir. ReLEx SMILE tekniği, 18 yaşından büyük, stabil bir göz numarası olan ve genel sıhhat durumu yeterli olan hastalar için çoklukla uygundur. Lakin, gebe ve emziren bayanlar, kronik bir hastalığı olanlar, göz enfeksiyonu yahut inflamasyonu olanlar, keratokonus üzere başka göz hastalıkları olanlar ve göz derecesi süreç için gereken aralıkta olmayanlar ReLEx SMILE süreci için uygun olmayabilir. 

ReLEx SMILE öncesinde hastaların uyması gereken kimi teklifler bulunmaktadır.  Hasta, son bir yıl içinde göz numarasının sabit olduğundan emin olmalı, göz enfeksiyonu üzere sorunları varsa, bunların tedavi edilmesini beklemeli, süreci etkileyebilecek bir kullanım olmaması açısından kullanmakta olduğu ilaçları doktoruna bildirmeli ve göz hekiminin verdiği tüm talimatlara uygun biçimde hareket etmelidir.

YÜKSEK MİYOPİLERDE ETKİLİ

ReLEx SMILE, öteki lazer tabanlı göz cerrahisi sistemlerine nazaran birtakım avantajlara sahiptir. Lakin sizin için en avantajlı sürece muayenenizi gerçekleştiren tabip karar vermelidir. ReLEx SMILE, korneanın iç kısmına bir kesi açılarak gerçekleştirildiği için kornea katmanı daha az tahrip olur, bu da düzgünleşme müddetini epey kısaltır. Süreç sırasında yalnızca bir lazer kesisi yapıldığı için, operasyon mühleti daha kısadır, yaklaşık olarak 30 dakikada tamamlanır. Lokal anestezi ile yapılan sürece bağlı komplikasyon ihtimali epey düşüktür. ReLEx SMILE yolu, korneanın kalınlığını azaltmadığından, gelecekte öteki bir göz cerrahisi gereksinimi duyulması durumunda daha fazla opsiyon sağlar. Formül sayesinde yüksek miyop hadiselerinde bile görüş kalitesi daha güzel korunabilir.

ReLEx SMILE Lazer ile korneal flep oluşturmak için büyük bir kesi oluşturulmadığı için flep dokusuna ilişkin komplikasyonlar beklenmez. Tıpkı formda uzun vadede göz üzerine olabilecek rastgele bir travmada kapakçığın yerinden oynaması üzere riskler de ortadan kaldırılmış olur. Daha küçük bir kornea kesisi oluşturulduğundan, kesilen hudut sayısı daha az ve his kaybına bağlı ortaya çıkan göz kuruluğu minimal düzeylere indirgenir. Yapılan süreç sonucunda hasta görme konforuna tekrar kavuşmuş olur.  ReLEx SMILE sürecinden çabucak sonra görüş bulanık olabilir. Lakin, ekseriyetle birkaç saat içinde görüş tabiatıyla düzelir. Açılan küçük kornea kesisi dikişsiz olarak birkaç gün içinde güzelleşir ve hastalar günlük aktivitelerine çarçabuk dönebilir.

DOKTOR TEKLİFLERİ DİKKATE ALINMALI

ReLEx SMILE süreci sonrasında gözlük yahut lens kullanma gereksinimi ortadan kalkar ve hastaların hayatı daha konforlu hale gelir. Lakin, süreç sonrasında muhakkak bir mühlet gözlerinizi çok âlâ dinlendirmeniz ve hekiminizin tekliflerine uyma konusunda dikkatli olmanız gerekmektedir. ReLEx SMILE süreci sonrası, gözlerinizi dinlendirmek ve güzelleşme sürecini hızlandırmak için birkaç şeye dikkat etmeniz gerekmektedir:

 

  • İlk birkaç gün, gözlerinizi mümkün olduğunca dinlendirin ve efor sarf etmekten kaçının.
  • Gözlerinize dokunmaktan kaçının ve gözlerinizi çok ışık ve rüzgârdan koruyun.
  • İlk birkaç gün duş alırken ve yüzünüzü yıkarken dikkatli olun ve gözlerinize su kaçmasına müsaade vermeyin.
  • Göz hekiminizin tekliflerine uyarak göz damlalarınızı ve ilaçlarınızı tertipli olarak kullanın.
  • İlk birkaç hafta ağır idmanlardan kaçının.
  • Durumunuza en uygun teklifleri yapacak olan operasyonunuzu gerçekleştiren tabiptir. Doktorunuzun tekliflerini takip edin.

ReLEx SMILE süreci, çağdaş bir göz cerrahi usulü olarak, birçok avantajı ve tesirli sonuçları ile sıklıkla tercih edilmektedir. Öbür lazer tabanlı göz cerrahisi usullerine kıyasla daha az invaziv ve daha inançlı bir süreç olarak kabul edilir. Lakin, herkes için uygun olmayabilir ve süreç sonrası dikkatli bir güzelleşme süreci gerektirir. Bu nedenle, ReLEx SMILE süreci hakkında daha fazla bilgi almak ve süreç için uy

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: