Shell, zelzele bölgesinde yaraları sarmak için toplumsal projeleri devreye alıyor

HomeEkonomi

Shell, zelzele bölgesinde yaraları sarmak için toplumsal projeleri devreye alıyor

Shell Türkiye, 6 Şubat’ta yaşanan sarsıntı afetinin yaralarını sarmak için bölgede kurduğu 20 noktada 2 yıl boyunca çocuklara, gençlere ve bayanlara yönelik toplumsal ve duygusal dayanak programları başlatıyor.

Antikkapı’dan durmaksızın hizmete devam
Lojistics Forum’23: “Önümüzde Marmara Zelzelesi Var, Afet Lojistiğine Hazır Olmalıyız”
Kadıköy Belediyesi Kendi Elektriğini Üretti, 2 Milyon TL Tasarruf Etti

Shell Türkiye, 6 Şubat’ta yaşanan sarsıntı afetinin yaralarını sarmak için bölgede kurduğu 20 noktada 2 yıl boyunca çocuklara, gençlere ve bayanlara yönelik toplumsal ve duygusal takviye programları başlatıyor. Programlar TEGV, TOG ve TKDF iş birliğiyle gerçekleşiyor. Bu programların yanı sıra bayan girişimcileri desteklemek için toplumsal teşebbüs olan Bayanların Elinden ile iş birliğiyle sarsıntı bölgesindeki bayan kooperatiflerinin ürettiği eserleri, Shell Select Marketler’de konuklarıyla buluşturarak sürdürülebilir bir halde bayan girişimcileri desteklemeyi amaçlıyor. 

 

Afet bölgesinde dayanışmaya dayanak oluyor, bölgenin kalkınması için çalışıyor

Shell’in afet sonrası dayanışma hareketine dayanak olmak üzere bölgenin kalkınmasına yönelik toplumsal projeler hayata geçirerek sorumluluk almaya devam ettiğini belirten Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem; “100 yıldır Türkiye’nin gelişimi ve ilerlemesine hizmet etmeyi misyon edinmiş bir marka olarak yaşadığımız bu üzücü afette de sorumluluk almaya ve dayanışmanın bir kesimi olmaya devam ediyoruz. Afetin birinci anlarında hayati muhtaçlıkları karşılamak üzere gerçekleştirdiğimiz tıpkı ve nakdi takviyeler, güç muhtaçlığını karşılamak üzere kesintisiz sürdürdüğümüz operasyonlarımız ve sunduğumuz yardımlar orta ve uzun vadede güzelleşme için başlattığımız toplumsal yatırımlarla devam ediyor. Ülkemizin değerli kurumları TEGV, TOG ve TKDF iş birliğinde çocukları, gençleri ve bayanları önceliklendirdiğimiz toplumsal ve duygusal takviye çalışmalarını acilen hayata geçiriyoruz. Kurduğumuz bu dayanak merkezlerinin yanı sıra Bayan Elinden platformu iş birliğiyle bölgedeki bayan üretici ve girişimcileri de destekliyoruz. Böylelikle bölgenin gereksinimi olan toplumsal ve ekonomik kalkınmada rol alıyoruz. Hiç kuşkumuz yok ki bu sıkıntı vakitleri daima birlikte aşacağız” dedi. 

 

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) ile 12 Tahsil Ünitesi kuruyor

Shell, TEGV ile birlikte Hatay, Adıyaman, Kahramanmaraş, Elbistan ve İskenderun’da 12 tahsil ünitesi kuruyor. 6-14 yaş gurubu çocuklar ve gençler için matematik, fen, okuma, bilişim ve kodlama, İngilizce ve sanat atölyeleri sunulan bu merkezler, toplumsal etkileşimle de güzelleşme sürecine katkı sunuyor. Birebir vakitte TEGV ve Shell Trafik Ateşböceği Tırı da Malatya’da çocuklara sıhhat ve güvenlik odaklı eğitimler kapsamında toplumsal etkileşim ve takviye fırsatları sağlıyor.

 

Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ile 2 Dayanak Merkezi kuruyor

Eşzamanlı olarak Shell, TOG iş birliğiyle Kahramanmaraş ve Hatay’da kurduğu dayanak merkezlerinde çocukları ve gençleri, özel olarak tasarlanmış atölyelerde bir ortaya getiriyor. 6-17 yaş ve 18-25 yaş olarak iki kümede sunulan bu atölyeler ortasında hisleri söz etmek, hudutları tanımak ve korumak, çocuk haklarının tanınması, yaratıcı yazma ve kıssa anlatma, müzik, dans, fotoğraf üzere çeşitli çalışmalar bulunuyor. Ayrıyeten tiyatro üzere sanat aktiflikleri, ekolojik okuryazarlık, sürdürülebilirlik atölyeleri, telaş ve gerilimle baş etme yolları, genel sıhhat eğitimleri, afet idaresi ve temel önlemler, şiddetsiz irtibat, toplumsal cinsiyet eşitliği eğitimleri de çocuklar ve gençlerle buluşturuluyor.

Türkiye Bayan Dernekleri Federasyonu ile 6 Mor Yerleşke kuruyor

Shell zelzele bölgesindeki bayanların düzgünleşme sürecine katkı sunmak üzere Türkiye Bayan Dernekleri Federasyonu ile birlikte Hatay ve Malatya’da 6 farklı lokasyonda Mor Yerleşkeler kuruyor. Bayanların yasal, tıbbi, toplumsal ve duygusal gereksinimlerinin karşılanması için kurulan bu merkezler, şiddetle gayret eden bayanlara inançlı bir alan sunuyor. Mor Yerleşkeler birebir vakitte sarsıntı sonrası periyotta bayanlar için toplumsallaşma ve toplumsal ağlarını yine inşa etme, emziren annelere inançlı ve hijyenik şartlar sağlama üzere hizmetler de sunuyor.

Kadınların Elinden ile sarsıntı bölgesindeki bayan kooperatiflerinin ürettiği eserleri Shell Select marketlerinde tüketiciyle buluşturuyor

Yaşanan afet sonrası bayan girişimciliğini ve ekonomik faaliyetlerin canlanmasını desteklemek üzere Shell, Hatay bölgesindeki bayan kooperatifinin eserlerini market portföyüne kattı. Bayan üreticiler platformu Bayanların Elinden iş birliği ile atıştırmalıklardan oluşan 4 farklı eser, 1 Mayıs 2023 tarihinden itibaren Shell Select marketlerde yerini alacak. Tüm Türkiye’de Shell konukları, bu sağlıklı ve lokal eserleri satın alarak depremzede bayan girişimcileri destekleyebilecek.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: