Tarlaları parselleyenlere geçit yok!

HomeGündem

Tarlaları parselleyenlere geçit yok!

Lüleburgaz Belediyesi, birtakım bireyler tarafından tarım yerlerine mıcır dökülerek yol yapılan ve bu yerlerin parsellenerek “Toprak Muhafaza ve Arazi Kullanımı” kanununa karşıt davranılan bölgeleri havadan denetliyor.

38 yıldır tarım sektöründe hizmet veren Doğuş Çay, her yıl 70 bin çiftçi ile çalışıyor
Büyükşehir’in gübre desteği çiftçilerin yüzünü güldürüyor
Domates Fidesi Dağıtım Töreni Gerçekleştirildi

Lüleburgaz Belediyesi, birtakım şahıslar tarafından tarım topraklarına mıcır dökülerek yol yapılan ve bu toprakların parsellenerek “Toprak Müdafaa ve Arazi Kullanımı” kanununa muhalif davranılan bölgeleri havadan denetliyor. Yapılan tespitler sonucunda tarım topraklarını kanuna alışılmamış bir biçimde parselleyerek ziraî vasfı bozan kişi ya da bireylere Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından idari yaptırımlar uygulanıyor.

Lüleburgaz Belediyesi, bilhassa meydana Kahramanmaraş merkezli zelzelenin akabinde ortaya çıkan ve son periyotlarda ziraî topraklarında hukuksuz bir biçimde parselasyon yapan emlak simsarlarına karşı harekete geçti. Bu doğrultuda İmar ve Şehircilik Müdürlüğü ile Ruhsat ve Kontrol Müdürlüğü grupları, Lüleburgaz ilçe hudutları içinde kalan tarım yerlerini havadan denetlemeye başladı. Gruplar tarafından dronla yapılan kontrollerde parselasyon yapıldığı tespit edilen tarım toprakları Tarım ve Orman Bakanlığı’na yazılı dilekçeyle bildirilirken, Bakanlık tarafından arazi sahiplerine idari yaptırımlar uygulanmaya başlandı.

Tarlaya yol yapmışlar!

Müdürlük takımlarının dronla yaptığı incelemeler sonucunda Dere Mahallesi hudutları içinde bulunan tarım yerine beton işaretleme direkleri dikildiği ve mıcır yol yapıldığı ortaya çıktı. Kelam konusu taşınmazlarda tarım toprağının ziraî niteliğini bozmaya yönelik hareket içinde olanlara karşı 5403 sayılı “Toprak Müdafaa ve Arazi Kullanımı” kanunu çerçevesinde yönetim para cezaları uygulanıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: