TPF Lideri Ömer Düzgün: “Rekabeti kısıtlayan hususları gündeme getirmeye devam edeceğiz”

HomeEkonomi

TPF Lideri Ömer Düzgün: “Rekabeti kısıtlayan hususları gündeme getirmeye devam edeceğiz”

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF), Mayıs ayı idare şurası toplantısını Kayseri'de düzenledi. Besin perakende bölümündeki gelişmelerin değerlendirildiği toplantıda, kesim ismine önümüzdeki süreçte atılması gereken adımlar masaya yatırıldı.

9. Sürdürülebilir Gıda Zirvesi’nde Uzman İsimler Sahnede Olacak
Türkiye’nin besin ihracatındaki yeni amacı 50 milyar dolar
Perakende satış hacmi yıllık yüzde 17,2 arttı

Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF), Mayıs ayı idare şurası toplantısını Kayseri’de düzenledi. Besin perakende dalındaki gelişmelerin değerlendirildiği toplantıda, bölüm ismine önümüzdeki süreçte atılması gereken adımlar masaya yatırıldı. TPF Lideri Ömür Düzgün, tarım, sürdürülebilirlik ve besin enflasyonu konusunda tüm tarafların ortak hareket etmesi gerektiğine dikkat çekerek; “Tarladan sofraya kadar tüm süreçlerimizi tekrar kurgulamalı, yerliyi, yereli, yerli üretimi topyekûn desteklemeliyiz. Başta Perakende Maddesi’ndeki eksik ayaklar, private label üretim, tedarik pazarında rekabeti kısıtlayan, toplumsal refahı azaltan mevzular acilen ele alınmalı” dedi.

Türkiye genelindeki mahallî zincirler ortasında birlik ve beraberliği güçlendirmek, bölümdeki gelişmeleri pahalandırmak için Türkiye Perakendeciler Federasyonu önderliğinde her ay farklı bir vilayette gerçekleştirilen toplantıların yenisi Kayseri’de düzenlendi. Kayseri PERDER mesken sahipliğinde Ommer Otel’de gerçekleşen aktifliğe TPF İdare Heyeti Lideri Ömer Düzgün, TPF İdare Konseyi üyeleri, Kayseri PERDER üyeleri başta olmak üzere 50’ye yakın bölüm temsilcisi katıldı. Meysu, Başyazıcı Sucuk, Çarşıbaşı, Yaşar Erciyes Gofret, Tarihi Ankara Kahvecisi, Nevpa-İnceler sponsorluğunda gerçekleşen aktiflik iki gün sürdü. 

Kayserili lokal işletmelerin, lokal üreticilerin problemleri ve beklentilerinin görüşüldüğü toplantıda daldaki gelişmeler değerlendirildi. Tarım ve besinde üretim maliyetlerini düşürmek, gelecek kuşaklar için daha yaşanabilir bir dünya inşa etmek için tarladan sofraya kadar olan tüm süreci tekrar kurgulanması gerektiğini belirten TPF Lideri Ömer Düzgün; “Çiftçilerimizi ve hayvancılıkla uğraşanları daha güçlü bir biçimde tekrar üretime döndürmeliyiz. Birebir vakitte bölümümüzdeki rekabet şartlarını tekrar ele almalıyız. Global ölçekteki ıstıraplardan daha az seviyede etkilenmek için yereli, yerli üretimi, mahallî işletmecileri desteklemenin tam vakti. Mahallî üretici, lokal perakendeci ülkemizin besin kesiminin teminatı. Mahallî perakendeciler, bulunduğu bölgeye, ilçeye, kentte her bölüme güç veriyor. Mahallî işletmeler, perakendeciler küçük kentlerin ve ilçelerin kalkınmasında da değerli bir rol oynuyor” açıklamasını yaptı.

Önümüzdeki süreçte besin perakendesinin gündeminde var olan problemlerin acilen ele alınması gerektiğini belirten Düzgün, “Başta rekabet şartlarını yine ele almalıyız. Daha kalıcı tahlillere ulaşmak, tüm dalı kucaklayacak yeni bir sürece adım atmak için Perakende Maddemizde var olan eksik ayakları tamamlamalıyız. TPF olarak, dün olduğu üzere yarın da tüketicilerimizin alışveriş sepetlerine takviye olacak kararların alınması için her platformda gördüğümüz eksik ayakları belirtmeye devam edeceğiz” dedi.

Toplantıda TPF’nin gündeminde yer alan başka mevzulara da değinen Ömer Düzgün; “Rekabeti kısıtlayan ve önümüzdeki süreçte gündemden düşürmeyeceğimiz başka başlıklar private label üretim, raflardaki gramaj konusu, tedarik pazarında rekabeti kısıtlayan ve toplumsal refahı azaltan mevzular olacak” açıklamasını yaptı.  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: