Türk Telekom’dan birinci çeyrekte 3,3 milyar TL’lik yatırım

HomeEkonomi

Türk Telekom’dan birinci çeyrekte 3,3 milyar TL’lik yatırım

Türk Telekom, 2023’ün birinci çeyreğinde konsolide gelirlerini yıllık yüzde 61’lik artışla 15,3 milyar TL’ye yükseltti. Şirket, yılın birinci çeyreğinde sarsıntı bölgesi dahil olmak üzere toplam 3,3 milyar TL’lik yatırım harcaması gerçekleştirdi.

Truva atı Fleckpe, akıllı telefonları hedef aldı
İSU, Su Fiyatlarında Kademe Uygulamasını Kişi Sayısına Göre Uygulanacak
Aksa Doğalgaz “Başarmaya devam” diyerek 2024 hedeflerini belirledi

Türk Telekom, 2023’ün birinci çeyreğinde konsolide gelirlerini yıllık yüzde 61’lik artışla 15,3 milyar TL’ye yükseltti. Şirket, yılın birinci çeyreğinde sarsıntı bölgesi dahil olmak üzere toplam 3,3 milyar TL’lik yatırım harcaması gerçekleştirdi. 

 

İlk çeyrekte de yatırımlarını aralıksız sürdürdüklerini belirten Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, “Bu ölçekte bir afet, gerçek ve dikkatli biçimde bir idare gerektiriyor. Biz de bilgi teknolojileri ve bağlantısı alanındaki liderliğimizin yanı sıra müşteri tecrübesindeki üstün birikimimiz ile süratli ve gayeye yönelik tahliller ürettik. Zelzelenin çabucak akabinde irtibatın kesintisiz sürdürülmesi ve sarsıntıdan etkilenen bölgenin tekrar kalkınması için pek çok kıymetli adım attık. Bu adımlardaki önceliklerimizden biri de istihdam oldu. Bu kapsamda; zelzelenin etkilediği 11 vilayette istihdam seferberliği başlattık” dedi. 

Türk Telekom, 2023 birinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Şirketin konsolide gelirleri yıllık bazda yüzde 61 artarak 15,3 milyar TL’ye ulaştı. FAVÖK’ü (Faiz, amortisman ve vergi öncesi kâr), yüzde 31,3 FAVÖK marjı ile 4,8 milyar TL olan Türk Telekom’un birinci çeyrekteki net kârı ise 645 milyon TL oldu. 

Yılın birinci çeyreğinde toplam abone sayısı 52,5 milyon olan Türk Telekom’un, taşınabilir abone sayısının 25,6 milyon, sabit genişbant abone sayısının 14,8 milyon olduğu ve fiber hane kapsamasının ise 2023’ün birinci çeyreği sonunda 31,6 milyon haneyi bulduğu belirtildi.

Yılın birinci çeyreğinde 3,3 milyar TL yatırım gerçekleştiren şirket, tıpkı periyotta konsolide gelirlerini yıllık yüzde 61’lik artışla 15,3 milyar TL’ye yükseltti. Türk Telekom, yıl sonu beklentilerini, konsolide gelirlerinde yıllık artış yaklaşık yüzde 52-55 aralığı, FAVÖK’ü yaklaşık 23-25 milyar TL aralığı, yatırım harcamalarını ise yaklaşık 17-19 milyar TL aralığı olarak korudu. 

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, Şubat ayında Türkiye’de yaşanan ve tarihimizde görülmemiş bir afet olarak isimlendirilen zelzeleleri hatırlatarak, “Bu süreçte; sarsıntının etkilediği vilayetlerde irtibatın sürekliliğini sağlarken, birebir vakitte çalışanlarımız da dahil olmak üzere zelzeleden etkilenen vatandaşlarımız için bir dizi faaliyete odaklandık. 6 Şubat’taki afetlerin derin hüznünü hâlâ yaşıyoruz. Biz de Türk Telekom olarak, bölgedeki yatırımlarımızı ve hizmetlerimizi aralıksız sürdürüyoruz. Şirket olarak, milletimizin ortaya koyduğu çaba ve uğraş ile daima bir arada, birebir hassasiyetle hareket ediyoruz” dedi. 

“İstihdam projemizle yeni işe alımlarımızda önceliği sarsıntıdan etkilenen vatandaşlarımıza verdik”

Türkiye’nin 11 vilayetini etkileyen afetin, bağlantının sürekliliğini sağlamaktan bölge halkına takviye olmaya, müşteri faaliyetlerinin hassas halde yürütülmesine kadar pek çok bahsin yönetilmesini gerektirdiğinin altını çizen Ümit Önal, “Kaynakların hakikat kullanımı ve lojistik ögelerin verimli uyumunun yanı sıra müşteri tecrübesindeki üstün birikimimiz, son derece şiddetli şartların hâkim olduğu bir ortamda süratli ve maksada yönelik tahliller üretmemizi sağladı. Bu noktada; zelzele sonrası, bilhassa bölgede zelzeleden etkilenen vatandaşlarımız için istihdam projesi üzere pek çok kıymetli adım attık. Bu adımlardan biri kuşkusuz başlattığımız istihdam projesi oldu. Bu süreçte, yeni işe alımlarımızda önceliği zelzeleden etkilenen vatandaşlarımıza verdik. Mühendislerden teknikerlere, finans uzmanlarından stajyer takımımıza kadar her kademe ve konumdaki iş müracaatlarında önceliğimiz sarsıntının tesirlerini bir nebze olsa da azaltmaya çalışmak oldu. Bunun yanı sıra, zelzeleden etkilenen vilayetlerimizde kurulan çadır kentler ve konteyner kentlerde fiber altyapımız üzerinden WiFi hizmeti sunuyoruz. Bu hizmetimiz ile oradaki vatandaşlarımızın eğitimden sıhhate kadar pek çok muhtaçlığını da karşılamış olduk. Ayrıyeten, bölgeye teknolojik tecrübe ve uygulama alanlarıyla donatılmış tırımızı ulaştırdık. Türk Telekom Tırı’nda bilhassa bölgedeki çocuklarımızın toplumsal ve dijital hünerlerini geliştirmek, birebir vakitte onlara moral ve motivasyon sağlamak için çeşitli etkinlikler düzenledik. Atölye çalışmalarından, çocuk ve gençler için oyun faaliyetlerine, teknolojik uygulamalardan, sinema ve maç gösterimlerine kadar pek çok alanda aktifliklerin olduğu tır programımız ve bunun üzere pek çok faaliyetimiz, şirketimizin insan odaklı yaklaşımının en somut örneği olarak zelzele bölgesinde kendini gösterdi” dedi. 

Acil gereksinimleri beraberinde getiren sarsıntı sürecinin, müşteri davranışlarını da yine belirlediğine vurgu yapan Ümit Önal, “İlk çeyrek performansımız, beklenmedik durumların gerçekleştiği bu periyotta finansal öngörümüze paralel olarak yansıdı. Gelir artışında yıla olumlu bir yükseliş ivmesi ile başlamış olmamız müşterilerimizin eser ve hizmetlerimize olan artan gereksinimini ve bağlılığını gösteriyor” sözlerini kullandı. 

“Fiber ağ uzunluğumuz 410 bin kilometreye ulaştı” 

Birinci çeyrek prestijiyle fiber ağ uzunluğunun 410 bin kilometreye ulaştığını belirten Önal şöyle konuştu: “Türkiye’nin dijital dönüşümünün başkanı Türk Telekom olarak, son derece yüksek bir motivasyon ve özveri ile bu alandaki yatırımlarımızı sürdürüyoruz. Altyapıdaki fiber yatırımlarımız sayesinde ülkemizi Türkiye Yüzyılı’nda dijitalleşme noktasında bir adım daha ileriye taşıdık. FTTC (Saha Dolabına Kadar Fiber) abone sayımız 8,2 milyona ulaşırken, FTTH/B (Eve / Binaya Kadar Fiber) abone sayımız ise 3,6 milyona yükseldi. Sabit genişbant tabanında fiber abone hissemiz, bir evvelki yıla kıyasla yüzde 71,2’den yüzde 79,8’e yükseldi. Fiber ağ uzunluğumuz 2023 birinci çeyrek prestijiyle 410 bin kilometreye yükseldi. Fiber ağımız 2022 birinci çeyrekteki 30,6 milyona kıyasla bu yılın birinci çeyreğinde 31,6 milyon haneyi kapsıyor.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: