Yeşil Güç Projeleri İçin EBRD’den Enerjisa Üretim’e 110 Milyon Dolarlık Kredi

HomeEkonomi

Yeşil Güç Projeleri İçin EBRD’den Enerjisa Üretim’e 110 Milyon Dolarlık Kredi

Türkiye’nin başkan özel kesim elektrik üretim şirketi Enerjisa Üretim, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) yedi yıl vadeli 110 milyon dolarlık kredi aldığını duyurdu.

Beşiktaş JK ve Tüpraş gelecek için enerjilerini birleştirdi
İlklerin Şarj Operatörü Eşarj ve Dünyanın Lider Elektrikli Araç Üreticisi BYD Güçlerini Birleştirdi
Enerjisa Enerji sürdürülebilir balıkçılık projesiyle Karataş için seferber oluyor

Türkiye’nin önder özel kesim elektrik üretim şirketi Enerjisa Üretim, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan (EBRD) yedi yıl vadeli 110 milyon dolarlık kredi aldığını duyurdu. Kredi, rüzgar gücü projeleri ve aktif bir rüzgar santralinin satın alınması için kullanılacak.

 

Sabancı Holding ile E.ON  iştiraki olan Enerjisa Üretim, konseyi gücünü 51,6 MW artıracak yeni, büsbütün yenilenebilir güç yatırımını ve 55 MW büyüklüğünde operasyonel rüzgar gücü santrali satın alımını finanse etmek üzere Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan yedi yıl vadeli 110 milyon dolarlık kredi kullanacak. Yatırımlar sonucunda yıllık olarak yaklaşık 52.000 ton CO2 emisyonu engellemeyi hedefleyen Enerjisa Üretim, bölgelerdeki toplumsal ve ekonomik kalkınmaya da katkı sağlayacak.

 

EBRD Sürdürülebilir Altyapı Genel Müdürü Nandita Parshad, Türkiye’nin yeşil geleceği için yenilenebilir gücün ehemmiyetini vurgulayarak, “Banka’nın Enerjisa Üretim ile ilgisi, on yıldan uzun bir mühlet evvel, Türkiye’nin en büyük rüzgar santrali olan Balıkesir Rüzgar Santrali’nin finansmanı ile başladı. O günden beri Enerjisa Üretim büyümeye devam etti ve Avrupa ölçeğinde de en kıymetli ve dijitalleşmede öncü elektrik üreticilerinden biri haline geldi. Şirketin yenilenebilir güç portföyüne yönelik argümanlı genişleme planlarını destekleyerek bu aktif paydaşlığı geliştirmekten memnuniyet duyuyoruz. Ülke iktisadında karbon salınımını azaltmak ve yeşil maksatlara ivme kazandırmak için Türkiye’nin yenilenebilir güç potansiyelini kullanmak zorundayız. Bu projeyi finanse ederek, Türkiye’nin elektrik üretiminden kaynaklanan yıllık 52.000 tondan fazla karbon emisyonunun önüne geçeceğiz ve bu, ülkenin net sıfır gayelerine ulaşması yolunda değerli bir adım olacak” dedi.

 

Kadınlar ve Gençlere Yeni Fırsatlar Sunacağız

Enerjisa Üretim CFO’su Mert Yaycıoğlu, “Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’ndan aldığımız kredi ile amaçlarımıza bir adım daha yaklaşıyoruz. Bu projeler ile yalnızca yeşil güç üretiminde değil birebir vakitte bayanlar ve gençler için fırsat yaratabilecek bahislere odaklanıyoruz. Böylesi büyük bir kredi kontratının imzalanmasına katkı sağlayan Enerjisa Üretim ve EBRD gruplarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: