YouTube çocuklara silah videosu öneriyor!

HomeTeknoloji

YouTube çocuklara silah videosu öneriyor!

Dünyanın en popüler video izleme platformlarından biri olan YouTube algoritmasında bazı hataların ortaya çıktığı gözlemlendi. YouTube algoritmasının çocuklara silah videoları önerdiği tespit edildi.

DEÜ Projesi Sanal Dünyada Çocuklara İlham Oldu
Aras Bulut İynemli, Türkiye Vodafone Vakfı “Yarını Kodlayanlar” Projesi İçin Kahramanmaraş’ta Çocuklarla Buluştu
İslahiye’deki Osmangazi Evleri’nde yüzler gülüyor

Teknoloji devi Google’ın sahip olduğu dünyanın en çok kullanılan video izleme platformu YouTube büyük bir skandal ile gündeme geldi. Tech Transparency Project (TTP) adlı kâr amacı gütmeyen gözlemci bir kuruluş tarafından yapılan araştırmaya göre, YouTube çocuklara silah videoları öneriyor. 

TTP yaptığı araştırmada dört tane test hesabı oluşturdu. Bu hesaplardan iki tanesini dokuz yaşında, iki tanesini de 14 yaşında erkek çocuklar olarak tanımladı. Hesaplarda çocukların izlediği video oyun içeriklerini izleyen araştırmacılar YouTube’un bir süre sonra silah videoları önerdiğini gözlemledi.

Ayrıca önerilen videoların bazılarının silahın bir vücuda ne kadar zarar verebileceğini gösteren ve kitlesel silahlı saldırı olayları olduğu belirtildi. 

TTP’nin açıklamalarına göre bir ay süren test süreci boyunca YouTube, dokuz yaşındaki çocuklara toplamda 382, 14 yaşındaki çocuklara ise 1325 silahlı video gösterdi. YouTube tarafından ise konuyla ilgili bir açıklama gelmedi. 

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: