Yurt dışı seyahati tercihleri %99 oranında arttı

HomeEkonomi

Yurt dışı seyahati tercihleri %99 oranında arttı

Yeni yılın birinci çeyreğini geride bıraktığımız günlerde, Tatilsepeti İdare Konseyi Lideri Kaan Karayal, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TUIK) açıkladığı 2023 yılı birinci çeyrek bilgilerini kıymetlendirdi.

Türk Lezzetleri İspanya’da Görücüye Çıktı
EİB’nin ihracatı Ekim ayında yüzde 4 arttı
Kılıçdaroğlu: Beni istediğiniz gibi eleştirebileceksiniz

Yeni yılın birinci çeyreğini geride bıraktığımız günlerde, Tatilsepeti İdare Şurası Lideri Kaan Karayal, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TUIK) açıkladığı 2023 yılı birinci çeyrek datalarını kıymetlendirdi. 

Hem pandeminin tesiriyle ertelenen talepler hem de uzun müddettir sabit kalan kur düzeyi nedeniyle yurt dışı seyahatlerinin 2022 yılı birinci çeyreğine nazaran %99 arttığını belirten Tatilsepeti İdare Konseyi Lideri Kaan Karayal, “TUIK datalarına nazaran, bu çeyrekte yurt dışını ziyaret eden vatandaş sayısı bir evvelki yılın tıpkı çeyreğine nazaran %99 artarak 2 milyon 69 bin 229 kişi oldu. Bunların kişi başı ortalama harcaması 677 dolar olarak gerçekleşti. Yurt dışı seyahatlerinde en çok tercih edilen destinasyonlar ise Balkanlar, Budva, Mısır, İtalya ve Yunanistan” açıklamasında bulundu. 

 

Turizm gelirinin %20,8’i yurt dışı ikametli

Turizm gelirlerinin geçen yılın birebir çeyreğine nazaran %32,3 arttığını belirten Karayal, “Turizm gelirinin %20,8’i ülkemizi ziyaret eden yurt dışı ikametli vatandaşlardan elde edildi. Ziyaretçiler, seyahatlerini ferdî yahut paket çeşit ile organize etmektedirler. Bu çeyrekte yapılan harcamaların 7 milyar 503 milyon 255 bin dolarını ferdî harcamalar, 1 milyar 187 milyon 249 bin dolarını ise paket cins harcamaları oluşturdu” açıklamasında bulundu. 

 

Ziyaretçi sayısında %26,8 oranında artış

Ziyaretçi sayısının geçen yılın tıpkı çeyreğine nazaran %26,8 arttığını belirten Karayal, kelamlarına şöyle devam etti: TUIK dataları gösteriyor ki; ülkemizden çıkış yapan ziyaretçi sayısı 2023 yılı birinci çeyreğinde bir evvelki yılın tıpkı çeyreğine nazaran %26,8 artarak 8 milyon 181 bin 566 kişi oldu. Ziyaretçilerin %20,4’ünü ise, 1 milyon 672 bin 332 kişi ile yurt dışında ikamet eden vatandaşlar oluşturdu.”

 

Bu çeyrekte ülkemizden çıkış yapan ziyaretçilerin gecelik ortalama harcaması 84 dolar iken, yurt dışında ikamet eden vatandaşların gecelik ortalama harcaması ise 69 dolar oldu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: