Yüz Sonlarını Koruyan Cerrahi: Akil Groove

HomeSağlık

Yüz Sonlarını Koruyan Cerrahi: Akil Groove

Yüz tabirinin oluşmasını destekleyen jest ve mimiklerin oluşumu yüz sonları ile sağlanıyor.

Her bel fıtığı ameliyat gerektirmez
Çocuklarda Geniz Eti İle İlgili Bilmeniz Gerekenler
Kasık fıtığı erkek bebekleri 5 kat daha fazla etkiliyor

Yüz sözünün oluşmasını destekleyen jest ve mimiklerin oluşumu yüz sonları ile sağlanıyor.

Kas hareketlerinin denetimini sağlayan bu hudutların hasar görmesi daha donuk ve mimiksiz bir yüz sözüne yol açabileceği üzere, yüz felci başta olmak üzere önemli sıhhat sorunlarına yol açabiliyor. Memorial Diyarbakır Hastanesi Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Ferit Akıl tarafından tükürük bezi ameliyatlarında yüz hududunun bulunması ve korunması sağlamak üzere geliştirilen ‘Akil Groove’ formülü bu alanda öne çıkıyor. Doç. Dr. Akıl, soyadının verildiği ve tıp literatürüne giren ‘Akil Groove’ isimli özel cerrahi yol hakkında bilgi verdi. 

Felç ve estetik telaşını ortadan kaldırıyor

Akil groove tükürük bezi (parotis) ameliyatlarında yüz sonunun (fasial sinir)  bulunması için tanımlanmış anatomik bir yapı landmark belirteç olarak tabir edebilmektedir. Bu prosedür tükürük bezi ameliyatlarında sık karşılaşılan ve büyük risk içeren yüz hudutlarının korunması açısından hayli kıymet arz etmektedir. Yüz hudutlarının bulunduğu alanda yüz kaslarında meydana gelecek hasar tedavisi güç yahut mümkün olmayan sıhhat problemlerine yol açabilmektedir. Akil Groove prosedürü ile tükürük bezi tümörlerinde sonların tespit edilmesi ve tedbir alarak cerrahi sürecin gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır. Akil groove tükürük bezinde(parotis) ameliyat gerektiren tüm durumlarda cerrahlara kolaylık sağlayan ve yüz sonunun korunmasında yarar sağlayan bir landmarktır. Mimiksiz bir yüz sözü, kaşları oynatamama, gözlerde kayma yahut tam manasıyla kapanması, dudak formunda bozukluğa neden olabilecek yüz felcinin fonksiyonel bir bozukluğa yol açabilmesi ve estetik dert oluşturmaması için epey kıymetli bir usul olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Cerrahi süreç daha kısa sürüyor

Tükürük bezi ameliyatlarında hem bireylerin yüz hudutlarının korunması açısından epeyce değerli olan akil Groove tıpkı vakitte cerrahların daha kolay ve konforlu süreçler gerçekleştirmesini sağlamaktadır. İşlemi uygulayan cerrahın komplikasyonlardan kaçınması açısından değerli bir buluş olarak nitelendirilmektedir. Akil Groove sisteminin avantajları kısaca şu halde sıralanabilir;

Tükürük bezi(parotis) tümör ameliyatlarında cerraha hududun daha kolay bulunabilir, 
Ameliyat mühleti kısalır,
Yüz felci riskinin düşmesi üzere avantajlar sağlar.
Yüz felci riskini asgarî düzeye indirmesi hem sıhhat açısından hem de estetik açıdan tasayı azaltır.
Yöntem hastaya avantajları ile öne çıkıyor

Kulak Burun Boğaz cerrahisinde en çok karşılan durumlardan biri yüz sonu ile cerrahın karşı karşıya gelmesidir. Bu sonlarda ortaya çıkabilecek hasar riskini asgarî düzeye indirmek için cerrahlar süreç gerçekleştirirken itinayla çalışmaktadır.

Tükürük bezi ameliyatlarının en korkulan komplikasyonu olan yüz felcinin olmaması için klasik ameliyatlarda dünyada kullanılan üç dört landmark belirteci mevcut olup, bu biçimde yüz sonu daha kolay tanınmaktadır. Akil groove olarak isimlendirilen landmarkta ameliyatlarda bu sonun daha kolay ve erken tanınması için bir avantaj sağlayan cerrahlar belirteç yahut landmark olarak değerlendirebilmektedir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

COMMENTS

WORDPRESS: 0
DISQUS: